Danas, 19. februara 2012. godine, navršava se tačno 58 godina od osnivanja RK Bosna Visoko. Povodom ove godišnjice na našoj stranici radi podsjećanja na ovaj značajan datum sporta u Visokom donosimo vam isječke iz historijata kojeg je napisao Zdenko Antović, bivši igrač i trener ovog kluba, pod nazivom “Kroz lupu – muški rukomet u Visokom od 1954- 2010”.
“Kolijevka rukometa u Visokom je Državna realna gimnazija koja je u vrijeme rađanja ovog novog sporta bila smještena u zgradi današnjeg Franjevačkog samostana na Stanici. Razvoj malog rukometa u Bosni i Hercegovini nije mogao zaobići ni gimnazijsko igralište koje je bilo u dvorištu ove škole. U ovo doba gimnazija je imala malu i veliku maturu što danas odgovara školovanju od petog razreda osnovne do završetka srednje škole.
Rukometni klub u Visokom praktično se rađa 19. februara 1954. osnivanjem Srednjoškolskog sportskog društva “Mladost” pri Gimnaziji. Rukometna sekcija Društva će kasnije prerasti u Rukometni klub ‘’Bosna’’ Visoko. Naime, nastavnici, Vladimir Jolić i Ferid Semić početkom 1954. godine formirali su Inicijativni odbor za osnivanje sportskog Društva pri školi. Učenici i nastavnici su u jednom razredu škole, 19. februara te godine, održali osnivačku Skupštinu i ne sanjajući da će to biti presudno za rukometni sport u gradu.
Između prijedloga imena Društva: “Plamen”, “Zvijezda” i “Mladost”, opredijelilo se za ovo posljednje, na inicijativu nastavnika Semić Ferida, koji je u Visoko donio niz pozitivnih iskustava iz rada društva pod tim imenom pri Višoj fiskulturnoj školi u Zagrebu, gdje je studirao.
Idejno rješenje grba Društva dao je nastavnik crtanja Vladimir Jolić. On se založio da boja Društva bude zelena obrazloživši da je zeleno boja mladosti, prirode, izleta i druženja. Usvojeno je da u grbu, uz ovu, bude i bijela boja. Tako je zelena boja i danas zaštitni znak Rukometnog kluba “Bosna’’, dok je bijela, rezervna.
Jolić je bio i prvi predsjednik SSD “Mladost’’ od 19.2.1954 – 25.9.1955. Na ovoj funkciji naslijedit će ga Semić Ferid, koji je do tada bio sekretar. Ova uloga njemu se praktično pripisuje sve do 15. marta 1960. kada “Mladost’’ mijenja ime u RK “Bosna’’. Mora se istaći da je Semić Ferid (04.10.1926 – 08.04.1992.) najzaslužniji za osnivanje SSD “Mladost”, da je kao nastavnik, iako zaljubljenik u sve sportove, bio i prvi rukometni trener u Visokom i da je najzaslužniji za razvoj rukometa u njegovim počecima. Još kao student u Zagrebu upoznao je ovaj sport. On se 1948. godine zapošljava u Fiskulturnom savezu BiH, a 11.11.1950. g. dobiva namještenje kao nastavnik fiskulture u visočkoj Državnoj realnoj gimnaziji gdje je svojim učenicima i gradu Visoko poklonio gotovo cijeli svoj radni vijek. Od jeseni 1955. njemu se pridružuje nastavnik fiskulture Petar Markotić-Pero (23.01.1932 – 30.12.1993.) uz koga su ostala vezana imena nekoliko rukometnih talenata. Ferid i Pero su stvorili prvu rukometnu generaciju u Visokom.
Prije prve zvanične utakmice, maja 1954. g., bilo je nekoliko “pripremnih” sa Garnizonom Visoko i učenicima Franjevačke gimnazije. U Ljetopisu Gimnazije stoji zapisano da je prva zvanična rukometna utakmica odigrana u Visokom 9. maja 1954., na Dan pobjede nad fažizmom, između “Mladosti” iz Visokog i “Elana”, Sportskog društva Druge sarajevske gimnazije. Prepuno gledalište školske omladine ispred Franjevačkog samostana bilo je svjedokom rađanja novog sporta u Visokom. Ostaje zanimljivost da su na toj utakmici prodate tri ulaznice, sa prihodom od 90 dinara, a kupili su ih Salem Oruč-Nane, Rešad Smajlović-Arneri i Asim Hajrić-Kriks.
Iako poraženi rezultatom 9:25, kao pobjednici izašli su iz ovog historijskog susreta, oni koji su nastupili za “Mladost”, a to su: Malić, Handžić, Vuković, Simonović, Mojsilović, Ostojić, Bonić, Đokić, Perenda, Vulić i Protuđer, sa trenerom, nastavnikom Semić Feridom.”
Ljubaznošću gospodina Zdenka Antovića uz ovaj članak smo vam u mogućnosti ponuditi da pročitate i downloadujete komplet publikaciju koju je napisao o historijatu RK Bosna Visoko, pregled međunarodnih utakmica juniora i seniora, te galeriju slika sa slikama ekipa i igrača koji su obilježili rukomet u Visokom.
Historijat Muškog rukometa u PDF formatu
{joomplucat:420 limit=47|columns=4}
{joomplucat:421 limit=39|columns=4}