Arhiva članaka objavljenih na Visoko.co.ba

Pregled: Održana redovna 28. sjednica Općinskog vijeća, prva bez žustrih rasprava u ovom sazivu

Danas je u Velikoj sali Općine Visoko održana redovna 28. sjednica Općinskog vijeća Visoko, koja je prvobitno najavljena za 06. 06. 2015 godine, ali je zbog posjete pape Franje sjednica premještena na današnji dan. Na sjednici se raspravljalo najviše o informacijama u pojedinim granama društvenog i privrednog života općine Visoko u protekloj, 2014. godini, a među tačkama našao se i Izvještaj o izvršenju budžeta Općine Visoko za 2014. godinu.

Važno je napomenuti da je ovo jedna od rijetkih sjednica ovog saziva Općinskog vijeća koja nije bila maratonska i koja je trajala svega četiri sata, što bi se u neku ruku moglo i protumačiti kao politička nezainteresovanost za veoma važne i stručne informacije o privredi, poljoprivredi i društvenom životu u toku 2014. godine. To je posebno istaknuto ako se sjetimo da je 2014. godina jedna od najtežih poslijeratnih godina u kojoj je grad bio pogođen socijalnim nemirima, protestima, na početku godine, a zatim i prirodnom katastrofom, poplavama, koje su znatno oštetile infrastrukturu pogođenih dijelova općine i koje su uvelike otežale rad visočkih poljoprivrednika.

Također, zanimljivo je da je opozicija na gotovo svakoj tački isticala kako informacija nije pripremljena kako treba, no opet većina tačaka je usvojena kao validna informacija.

Na početku same sjednice bili su prisutni i učenici, članovi Vijeća učenika MSŠ “Hazim Šabanović”, kao i njihovi gosti, učenici iz Češke, koji su im se pridružili kako bi vidjeli kako izgleda jedna redovna sjednica OV Visoko i kako bi učestvovali u samoj sjednici.

Kompletan pregled sjednice pogledajte u nastavku:

1. Izvod iz zapisnika sa 27. sjednice Općinskog vijeća Visoko:

Prva tačka je usvojena jednoglasno, sa 23 glasa ZA.

2. Prijedlog Odluke o davanju saglasnosti za uspostavu prava upotrebe na nekretnini k.č.3539 K.O.Visoko u korist JU Centar za kulturu i edukaciju Visoko:

U okviru ove tačke vijećnici su kratko raspravljali o ekonomskoj isplativosti samog projekta koji bi trebao biti proveden na navedenoj nekretnini, te su zahtijevali da se izvrši procjena rentabilnosti u roku od tri mjeseca.

Ipak Odluka je usvojena na kraju sa 15 glasova ZA i 8 Uzdržanih glasova.

3. Prijedlog odluke o izmjenama i dopunama Odluke o upravljanju, održavanju i naplati parking prostora i javnih garaža:

Ova tačka je povučena sa Dnevnog reda današnje sjednice.

4. Izvještaj o izvršenju budžeta Općine Visoko za 2014. godinu:

Kao najzanimljivija tačka dnevnog reda ovaj Izvještaj o izvršenju prošlogodišnjeg budžeta Općine Visoko i nije povukla neke prevelike rasprave među vijećnicima, te je vrlo brzo usvojena. Vijećnici iz opozicije ukazali su na propuste kao i u protekloj godini kada je bilo govora o budžetu, a budući da je ovo prošli budžet svakako da je vrijeme da se okrene novom, ovogodišnjem, da se prati njegovo izvršenje i da se, eventualno, nauče greške iz prošle godine, koje bi se mogle popraviti.

Ova tačka je, odnosno, Izvještaj, kako smo već i rekli, usvojena sa 15 glasova ZA i 8 Uzdržanih glasova.

5. Informacija o vodosnabdijevanju i stanju lokalnih vodovoda na području općine Visoko, sa planom aktivnosti:

Ova tačka privukla je najveću polemiku i oduzela je najviše vremena vijećnicima, koji su raspravljali o lošem stanju lokalnih vodovoda, nehigijenskim uslovima koji vladaju u ovom sistemu tzv. “vodnih odbora”, budući da nema neke detaljne provjere, a zatim se govorilo i o toj nesistematičnosti na ovom polju, jer se mnogi vodni odbori nisu javili sa izvještajem, te se nije moglo kazivati o ovom problemu koliko je dovoljno.

U planu aktivnosti pojedini vijećnici su naglasili kako zasigurno u narednom periodu treba raditi na sistematizaciji lokalnih vodovoda i vodosnadbijevanja na području općine, te je potrebno staviti ove vodovode pod jurisdikciju JKP “Visoko”, kako bi se ovo javno preduzeće pobrinulo o kvalitetnoj usluzi, kvalitetnoj vodi i na kraju o pravednom naplaćivanju utrošene vode.

Na kraju su predložena i dva zaključka, jedan vijećnice Begić, koja tražila da se nametne obaveza svim osnivačima škola na području općine da dva puta godišnje, u saradnji sa Higijensko-epidemiološkom službom Doma zdravlja Visoko, vrše provjeru vode u školama.

Ovaj zaključak je usvojen jednoglasno sa 21 glasom ZA.

Drugi zaključak je predložila vijećnica Smajlagić, koja je kazala kako se treba organizovati novi sastanak i edukacija vodnih odbora na području svih mjesnih zajednica, sa posebnim naglaskom na održavanju lokalnih vodovoda.

I ovaj zaključak Vijeće je usvojilo jednoglasno sa 21 glasom ZA.

Konačno, cijela informacija, zbog nedostatka dokumentacije i zbog katastrofalnog stanja u lokalnim vodovodima nije usvojena, te je 17 vijećnika bilo uzdržano, dok su samo 4 glasala ZA usvajanje informacije.

6. Informacija o stanju i mjerama zaštite životne sredine i odlaganju otpada općine Visoko

U okviru ove informacije raspravljalo se, standardno, o troškovima i novcu koji Općina i građani, kroz uslugu, izdvajaju kako bi se finansirao prevoz i deponovanje otpada iz Visokog na zeničku deponiju Moščanica.

Tako su postavljeni i upiti o reciklažnom dvorištu, koje je pompezno najavljivano od općinske administracije, na što je dat odgovor kako se još uvijek čeka dozvola za izgradnju ovog postrojenja za reciklažu otpada, nakon čega slijedi pisanje projekta, što će zasigurno dugo potrajati, te u skorijem periodu teško je za očekivati da se započne izgradnja.

Kao i prethodna, ni ova tačka nije usvojena i to sa 18 Uzdržanih i 4 glasa ZA usvajanje informacije.

7. Informacija o stanju i poslovanju privrede i utvrđivanju prijedloga mjera za kreiranje boljeg poslovnog ambijenta i stvaranja novih radnih mjesta posebno u realnom sektoru u 2014. godini, sa posebnim osvrtom na stanje u oblasti zapošljavanja:

U okviru ove tačke bio je zanimljiv upit vijećnika Merdića, koji je tražio da se da odgovor na krajnje čudno “skidanje” ljudi sa liste Biroa za zapošljavanje, budući da su mnogi građani njemu govorili o bezrazložnom skidanju sa ove liste.

Iz službe je dat odgovor kako su se ovakvi slučajevi rješavali zbog neblagovremenog prijavljivanja na evidenciju za zapošljavanje ili zbog nepojavljivanja na radnom mjestu koje je zakazano preko Biroa za zapošljavanje.

Vijećnik Šćepanović je imao zanimljivu analizu ove informacije, te je u svom govoru kazao: “Mislim da je ova informacija o katastrofalnom stanju u zapošljavanju bila očekivana, jer nisu stvoreni nikakvi preduvjeti za ekonomski razvoj. I to je uredu. Ali mislim da je prijedlog mjera za rješavanje ovog problema koji je napisan na pola stranice, od ukupnog izvještaja, još jedna priča za malu djecu i ispada, u najmanju ruku smiješan. Dajte da nešto konkretno uradimo!

Neka se usvoji naš (SDP-ov) prijedlog za izdvajanje 200.000 KM iz budžeta za subvencioniranje srednjih i malih preduzeća koja bi trebala da stvore ambijent za rad i otvaranje novih radnih mjesta. To je najmanje što možemo uraditi.”

Nakon završene rasprave data su dva zaključka općinske komisije:

a) Za nova zaposlenja u privredi izdvojiti minimalno 10.000 KM, za stvaranje uvjeta za prekvalifikaciju izdvojiti minimalno 10.000KM, te u toku godine stvoriti novi privredni vodič u toku ove godine, ukoliko to tekuća sredstva budu dozvoljavala.

Ovaj zaključak je usvojen jednoglasno sa 23 glasa ZA.

b) Nalaže se općinskoj administraciji i Zavičajnom muzeju Visoko da u narednom periodu kreiraju novi turistički vodič i prezentaciju turizma, kako bi se pomoglo ovoj grani privrede u našem gradu koja posljednjih godina uzima sve više maha.

Zaključak je usvojen jednoglasno sa 23 glasa ZA.

Na kraju i kompletna informacija, sa svim ovim osvrtima i zaključcima usvojena je sa 13 glasova ZA i 10 Uzdržanih glasova.

8. Informacija o procesu privatizacije na području općine Visoko u 2014. godini:

Rasprava na ovoj tački je trajala vrlo kratko i nije bilo neke detaljne razrade.

Ova informacija, zbog šturosti i malobrojnih podataka, te zbog lošeg stanja u ovim procesima, nije usvojena, te su vijećnici bili jednoglasni u odlučivanju, pa je njih 21 bilo Uzdržano.

9. Informacija o stanju poljoprivredne proizvodnje i mjerama za unapređenje stanja u ovoj oblasti:

U okviru ove tačke je raspravljano o poticajima za poljoprivrednike koji su dodijeljeni za 2014. godinu, te se postavilo pitanje zašto ovi poticaji još nisu isplaćeni iz kantonalnog budžeta.

Iz službe je slijedio kratak odgovor kako će najvjerovatnije poticaji biti isplaćeni uskoro budući da je nedavno izašao konkurs za dodjelu poticaja u 2015. godini.

Nakon kratkih izlaganja vijećnika i zaključaka kako se treba više računa povesti o poljoprivrednicima na području općine, budući da oni čine važan dio privrednog života općine, prešlo se na glasanje te je informacija usvojena jednoglasno sa 23 glasa ZA.

10. Informacija o aktivnostima i stanju javnog autobuskog prevoza na području općine Visoko:

U okviru ove tačke na sjednici su gostovali iz kompanije Centrotrans: Dr.sc. Muhamed Šaćiragić i bivši načelnik Općine Visoko i trenutni direktor visočke direkcije Centrotransa, Munib Alibegović.

Kroz samu tačku se govorilo o stanju prevoza na području naše općine, te je zaključeno da Centrotrans, u skladu sa svojim mogućnostima, čini sve kako bi građani imali odličan javni prevoz.

Ukratko je pažnja skrenuta na pređašnju inicijativu vijećnice Begić o potrebi uvođenja autobusa na relaciji Visoko-Vratnica, te o nepostojanju nadstrešnica na svim autobuskim stanicama na području općine.

Na kraju su ovi osvrti pretvoreni u zaključke, u okviru kojih je uprava visočkog Centrotransa obećala punu saradnju, a zaključci, koje navodimo poslije, usvojeni su jednoglasno sa 23 glasa ZA:

a) Od 1. septembra se uvodi probna linija na relaciji Visoko-Vratnica, te će Centrotrans i Općina sarađivati na kreiranju ekonomsko-društvene procjene za potrebu ove linije;

b) Centrotrans i Općina Visoko će nastojati da postignu međusobni dogovor, ali i dogovor sa drugim nadležnim instancama vlasti o pitanju postavljanja nadstrešnica na autobuske stanice u općini Visoko.

Kompletna informacija, krajnjim glasanjem, usvojena je jednoglasno sa 23 glasa ZA.

11. Vijećnička pitanja i inicijative:

Čitanje vijećničkih pitanja, kao i na prethodnim sjednicama, zbog mnogo vremena, su preskočena, te ćemo u narednim danima pisati o ovim vijećničkim pitanjima, a na samom kraju su pročitane dvije vijećničke inicijative:

Vijećnik Tomičić – Tražim da se pristupi saniranju rupa na mostu i putu u Porječanima, kako bi se izbjegle eventualne nezgode, budući da je ovo veoma prometna dionica. Sredstva za sanaciju nadležni bi trebali pronaći u budžetskoj stavci Interventno održavanje puteva.

Vijećnik Merdić – Tražim da sa provjeri o kakvoj vrsti neugodnog mirisa se radi i da li je to štetno, da li je produkt neke okolne fabrike, a radi se o lokaciji na samom ulazu u grad, između tržnog centra IGM i Vitexa, odnosno, u rejonu Dubočca i naplatnih kućica. Ovaj vrlo neugodan smrad smeta i loša je reklama na ulazu u naš grad, posebno kada se uzme u obzir broj turista koji posjete našu općinu, a još uvijek ne znamo da li je njegov izvor štetan za ljude i prirodu.

Čitanjem inicijativa završena je 28. sjednica OV Visoko, dok će se naredna održati u mjesecu julu.

Proudly powered by WordPress