I dok se “pucaju dvan'estke” u tri smjene sa svakom radnom subotom, sa ili bez toplog obroka, uz mjesečnu platu između 500-650KM u tzv. “Realnom sektoru” u Visokom, sa druge strane situacija u tzv. “Javnom sektoru” je dijametralno suprotna. Uredno se obraćunavaju koeficijenti, minuli rad, dešava se i regres, skraćeno se radi kada dolazi papa Franjo, obezbjeđena su sva prava, a obaveze mogu i sačekati.
U narednom period pozabavit ćemo se malo istraživanjem oko toga koliko zapravo zarađuju uposlenici koji su uhljebljene našli u javnom sektoru. Ne treba posebno isticati da je prečica za posao i materijalnu sigurnost u javnom sektoru angažman u političkim strukturama, prije svega u vladajućoj strukturi, a pošto u Visokom svi su jedna stranka i politička shvatanja teško da im se i razlikuju nije zgoreg biti dijelom potkusurivanja između stranaka, na principu “valjat ću ja tebi ovdje, valjaj ti meni ovdje, zaposlit ćemo ovog tvog ovdje, a ti ovog mog ovdje” … Naravno, sve te buduće plate uhljebljenih preko stranaka i metodom rektalnog alpinizma isplačivat će u konačnici porezni obveznici i oni koji pune budžet, a to smo svi mi.
U jednom od dokumenata sa Općinskog vijeća Visoko saznajemo koje su to najviše, a koje najniže plate u nekim od javnih preduzeća bile u 2014.godini. Pa je tako na JP RTV Visoko i najniža i najviša plata 380KM, a razlog tome je interni dogovor i potpisani ugovor između osnivača i firme. JP Veterinarska stanica Visoko koja ima deset uposlenih bilježi najnižu platu 685KM, dok je najveći iznos 1.319KM. Najveću platu u javnom sektoru bilježimo u JP Visoko Ekoenergija i ona iznosi 2.550KM dok je najniža plata u ovom preduzeću 685KM. Kada je u pitanju JKP “Visoko” gdje je uposleno 84 radnika u prošloj godini najniža plata je bila 414KM, dok je najveći iznos bio 1.598KM. Jedino što nismo uspjeli utvrditi iz ovog dokumenta jeste da li je u visinu ovih iznosa uračunat i topli obrok, odnosno minuli rad.
Nastavit ćemo ovo interesantno istraživanje koje nam jasno ukazuje na svu brutalnost klasnih razlika koje nastaju u razlikama primanja u javnom i realnom sektoru. Posebno je interesantna statistika, način obračuna i iznosi plata uposlenika u Općini Visoko. O tome smo već ranije pisali, pa iz dostupnih tabela i pokazatelja uspjeli doći do cifre od 3.450KM kao najveće plate uz koeficijent 10. S tim da se ta plata zarađuje političkim, a ne nekim drugim putem.