Vlada FBiH početkom godine odobrila je pokretanje postupka finansijske konsolidacije pojedinim preduzećima iz Federacije. U tom programu našle su se firme kojima je konsolidacija bila prijeko potrebna, ali i one kojima je malo manje bila potrebna, ali je svakako dobro došla.
Prinudna naplata
Međutim, nakon nekoliko mjeseci od odobrenja konsolidacije, zanimalo nas je koliko se ona ustvari provodi, te smo to provjerili sa nekim firmama koje su obuhvaćene ovim programom.
Finansijska konsolidacija Mapexa iz Maglaja odobrena je s ciljem osiguranja likvidnosti poslovanja i obuhvata izmirenje dugovanja na teret kapitala društva na osnovu doprinosa za zdravstveno osiguranje, u iznosu od 207.728 KM i doprinosa za osiguranje od nezaposlenosti, u iznosu od 11.621 KM.
Nefud Smajlagić, direktor Mapexa, kazao je za Oslobođenje kako, što se tiče njegove firme, konsolidacija još nije zaživjela.
– Da ste me nazvali prije pet – šest dana rekao bih da zakon još nije u potpunosti proveden i da se nadamo da će biti, međutim pošto smo blokirani već nekoliko dana, a mislio sam da nećemo biti, onda govorim da ne vidim neke koristi od njega. Obratio sam se federalnom Ministarstvu za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo, jer se protiv firme koja uđe u konsolidaciju ne može vršiti prinudna naplata, međutim, trenutno je Mapex blokiran jednim izvršenjem za neplaćenu koncesiju, kazao je Smajlagić.
Zbog blokade su se žalili, međutim, ta žalba ne odlaže izvršenje blokade.
– Ministarstvu sam se obratio pismeno da mi odgovore u vezi s ovom blokadom i oni su to dobili prije desetak dana, zvao sam ih neki dan i rekli su da razmatraju i da bih uskoro trebao dobiti odgovor, dodao je Smajlagić.
Preduzeće Olimp iz Gračanice tražilo je finansijsku konsolidaciju za izmirenje dugova Zavodu za zdravstveno osiguranje i za osiguranje od nezaposlenosti i u tom pogledu je trebalo da dođe do prebijanja međusobnih obaveza, s obzirom na to da je Olimp kod Zavoda za zdravstveno osiguranje imao potraživanja po osnovu refundacija preko 600.000 KM.
– Sve što je bilo do nas urađeno je i uglavnom su riješeni problemi koje smo imali. Došlo je do poravnanja obaveza koje smo imali prema Zavodu zdravstvenog osiguranja i Zavodu za zapošljavanje i sad čekamo da se riješi i pitanje otvaranja računa, što je trebalo da bude pitanje Vlade. Svaki mjesec informišemo federalno Ministarstvo energije, rudarstva i industrije, po pitanju toga šta smo uradili, kazao nam je Hazim Hasinović, direktor Olimpa.
Poslovi
Konsolidacija je ovoj firmi, kako je kazao Hasinović, pomogla u jasnijoj finansijskoj slici, jer se radilo o problemima koje nisu mogli sami rješavati. Sada Olimp funkcioniše i radi sasvim normalno, a kako je kazao Hasinović, nedavno su zaposlili 30 novih radnika i neće se zadržati na tome.
Za Helios iz Banovića odobreni postupak finansijske konsolidacije obuhvata izmirenje dugovanja nastalog do 30. septembra 2013. godine u ukupnom iznosu od 57.054 KM – po osnovu doprinosa za zdravstveno osiguranje 18.829 KM i doprinosa za osiguranje od nezaposlenosti 38.224 KM.
Fadil Halilović, direktor Heliosa, kazao je kako je do sada urađeno mnogo toga. Napravili su sporazum sa Zavodom za zdravstvo, te čekaju da se okončaju i neke druge sitne stvari. Dakle, ostalo je samo da se potpiše sporazum, verifikuje i da se okonča taj postupak.
– Konsolidacija nam je mnogo pomogla, riješili smo uglavnom probleme koje smo imali i pred nama su brojni poslovi. Već imamo nekih ugovorenih poslova, a neki su u najavi. Očekujemo da bismo mogli imati nekih većih ugovora, posebno što se tiče uslužnih djelatnosti mašinske obrade, a imamo u planu i rad sa rudnicima, malo se razvijamo i u tom smjeru, kazao je Halilović za Oslobođenje, te dodao kako ova firma svoje proizvode plasira u Hrvatsku i Sloveniju, te kako se otvaraju mogućnosti rada i sa Češkom i Francuskom.