– Nadam se da ćemo to prevazići u skladu s voljom naroda bez obzira da li će biti ili ne referenduma, ali ovo pitanje treba posmatrati kao izdvojeno kako se zbog njega ne bi iz vida izgubila ekonomsko-socijalna pitanja građana – kazao je Tadić.
Podvukao je da je priča o radu pravosudnih institucija u BiH post festum priča jer su predstavnici SDS-a kada je trebalo upozoravali da to ne treba raditi kako se ne bi došlo u ovakvo stanje, a sada se to pitanje koristi kao ozbiljni politički sukob.
Delegat SDA u Klubu Bošnjaka Safet Softić ocjenjuje da bi održavanje referenduma u konačnici najviše naštetilo vlastima u Republici Srpskoj.
– Iz rasprave koja je vođena jučer i danas u Narodnoj skupštini Republike Srpske (NSRS) u vezi s ovim pitanjem pokazuje se da će najviše štete imati predstavnici srpskog naroda jer se koriste teške riječi i kvalifikacije – pojasnio je Softić.
Njihov kolega Martin Raguž, delegat ispred stranke HDZ 1990, smatra da je došlo vrijeme da na dnevnom redu svih parlamenata budu evropski prioriteti, reforme i korištenje ispružene ruke Evropske unije.
– Rano je procjenjivati šta će sve proizvesti takva vrsta odluke. Ona će otvoriti Pandorinu kutiju u BiH. Nadam se da se nećemo vraćati nazad nego da ćemo smoći snage da referendum kao demokratski oblik izražavanja narodne volje ne budu korišten za daljnju razgradnju odnosa u BiH te slabljenje njenog integriteta i evropske budućnosti – kazao je Raguž.
Rasprava u Narodnoj skupštini RS-a je u toku.