Arhiva članaka objavljenih na Visoko.co.ba

Večernji list: Bosanska dolina piramida u Visoko dovodi desetine i stotine hiljada turista

Bosanska dolina piramida već puno desetljeće dovodi desetke i stotine tisuća turista u Visoko, gradić smješten nedaleko od Sarajeva. Izuzev piramida, jedna od glavnih atrakcija je tunelski kompleks nazvan Ravne.

Nevjerojatno kompleksna mreža tunela izgrađena je oko platoa, a pronašao ju je dr. Semir Osmanagić služeći se pretpostavkom o sličnim tunelima u Egiptu, Kini i Meksiku. Do prvih radova na tunelima smatralo se kako je riječ o ‘prirodnoj pećini’, no netom nakon otkrića uvidjelo se kako je u pitanju veliki kompleks hodnika, prostorija, križanja i vodenih mini-jezera koje po svoj mogućnosti vode do Visočice, donedavnog brda koje bi kroz određeno vrijeme moglo biti preimenovano u najveću svjetsku piramidu Sunca.

Nakon što je ‘pećina’ postala tunel, Fondacija koja se brine o nalazištu potvrdila je postojanje podzemnog labirinta dugačkog na desetke kilometara. Smatra se da je zračna udaljenost od ulaza do Bosanske piramide Sunca oko 2.9 kilometara. Snimanjem prostorija sofisticiranom opremom utvrdilo se kako su tuneli zakopavani istim materijalom od kojeg su i sazdani, pa je stoga izuzetno teško uvidjeti gdje se prolazi točno protežu i time su onemogućena kopanja ‘prečica’.

Isto tako, prepoznatljiva su i dva sloja, odnosno faze tunela. To govori o dvije civilizacije koje su se njime bavile – graditelji i zatrpavači. Materijal ostao od gradnje tunela poslužio je kao građevna komponenta za gradnju piramide, što potvrđuje i analiza blokova iskopanih na piramidi Sunca.

Tu je i energetska relevantnost. Naime, tunel je lišen negativnih zračenja. Dapače, može se pričati o izrazito pozitivnim energetskim svojstvima koja bi mogla služiti i za zdravstveno-revitalizacijske namjere. Cirkulacija zraka je također odlična, nagib tunela od 1.5 % omogućava finu drenažu vode, a temperatura od 12 stupnjeva osigurava ugodan boravak u tunelima. Koncentracija negativnih iona više desetaka puta veća je od prosječne.

Fondacija danas uz pomoć volontera ‘MRAV’-a čisti tunele od šljunka i strop osigurava drvenim skelama. Koliko novaca je potrebno da se sve očisti, koja je vremenska kalkulacija iskopavanja prije dolaska do piramide i što sve tuneli sadrže  pogledajte u videu u kojem nas dr. Osmanagić vodi do najdalje prokopane točke, još neko vrijeme zatvorene za turiste.

Proudly powered by WordPress