Istakao je da je zadovoljan radom VM BiH sa aspekta konstruktivne saradnje svih ministara. Pozitivna politička volja i spremnost na postizanje kompromisa i konzistentan rad u realizaciji postavljenih prioriteta su neki od glavnih pozitivnih tačaka koje on ističe. Naveo je niz pravaca rada VM BiH u budućnosti.
Prvi pravac je rad na dinamiziranju evropskih integracija BiH i podnošenja kandidature za članstvo u Evropsku uniju. Drugi pravac je ostvarivanje sadržajnije regionalne saradnje, ekonomski razvoj je treći pravac rada a četvrti je vladavina prava i borba protiv svih oblika korupcije.
U kontekstu evropskih integracija, Zvizdić je istakao zadovoljstvo usvajanjem preko 30 ključnih dokumenata. Pristup IPA II fondovima je jedan od prioriteta na kojem VM BiH intenzivno radi. U kratkom vremenskom roku održana su dva sastanka premijera zemalja Zapadnog Balkana što je rezultiralo potvrdom implementacije postojećih dogovora te nastavkom saradnje na daljnim projektima.
Šest reformskih pravaca
Ekonomski razvoj i obnova BiH je ključni faktor na kojem se bazirao niz dokumenata i strategija koje je VM BiH usvojilo u proteklih 100 dana. Reformska agenda BiH je konačno usaglašena i to je dokumenat iza kojeg su stale i entitetske i kantonalne vlade, navodi on.
Javne finansije, poslovna klima, tržište rada, reforma socijalne zaštite, vladavina prava i reforma javne uprave predstavljaju šest ključnih oblasti kojima se navedena agenda bavi, kazao je Zvizdić. Prihvatanje ovog dokumenta bi BiH omogućilo da podnese aplikaciju za članstvo u EU.
Brža registracija kompanija, olakšavanje poslovanja, razvoj javno-privatnog partnerstva i poboljšanje radnog zakonodavstva su samo neka od pitanja na kojima će se raditi u nadolazećem periodu. U reformi javne uprave će se fokus staviti na izgradnju modernije državne uprave, reformu Zakona o javnim i državnim službenicima s ciljem zapošljavanja kompetentnijih zaposlenika. Strategija borbe protiv korupcije i Strategija borbe protiv terorizma su samo neki od koraka urađenih s ciljem ostvarivanja vladavine prava.
Broj turista u BiH je povećan za skoro 30 posto, izvoz mesa povećan za 50 posto, po statističkim podacima je došlo do rasta zaposlenih, GDP je porastao a i BiH ima zadovoljavajući kreditni rejting istakao je Zvizdić.
– I dalje je potrebno raditi aktivno na svim projektima a posebno onim koji su u nadležnosti VM BiH. Ne želimo ulaziti u nadležnosti drugih nivoa vlasti sa kojima ostvarujemo saradnju jer smatramo da i postojeće ovlasti daju dovoljno prostora za kvalitetan rad – kazao je predsjedavajući VM BiH.
Posjeta njemačke kancelarke Angele Merkel, predsjednika Republike Turske Tayipa Erdogana i Pape su samo neki od važnih događaja koji su se desili u BiH a koji pokazuju ozbiljnost naših stranih partnera da pomognu razvoj BiH, kazao je Zvizdić.
– Veliki smo optimisti da će sa početkom realizacije mjera iz Reformske agende promijeniti ambijent u BiH i da ćemo uhvatiti korak sa drugim zemljama u regiji – tvrdi Zvizdić.
U 2017. godini se nada da će BiH postati kandidat za članstvo u EU te da će to promijeniti ambijent u državi.
Mehanizam koordinacije
Što se tiče mehanizma koordinacije, Zvizdić je naveo da se rješavanje ovog pitanje nalazi u završnim fazama i potrebno je par sastanaka da se to konačno i definira. Na rasporedu VM BiH će uskoro biti i sjednice sa tematskim tačkama o broju zaposlenih, platama i sličnim podacima kada će biti donesene odluke o stepenu moratorija na nova zapošljavanja.
U srijedu će biti sastanak sa predstavnicim Vlade RS-a o mehanizmu koordinacije i mjerama vezanim za Reformsku agendu. Promjena obrazaca ponašanja je ključna komponenta agende koja može izazvati otpor onih koji već duže vrijeme žive u određenoj vrsti birokratskog komfora, smatra Zvizdić.
– Ako svi nivoi pristupe ozbiljno izradi reformskih planova i njihovoj implementaciji, prvi ozbiljni efekti koje bi osjetili građani BiH bi se pokazali u zadnjem tromjesečju ove godine – kazao je Zvizdić.