Arhiva članaka objavljenih na Visoko.co.ba

Mišićna dismorfija, bolest 21. stoljeća

Živimo u društvu koje je opterećeno izgledom. Fotografski dorađeni i nerealno savršeni supermodeli nam definiraju ljepotu . Društvo vjeruje da su žene opterećene svojim fizičkim izgledom. Ali šta je sa muškarcima ?

Mnogi mladi muškarci širom svijeta svakodnevno narušavaju svoje zdravlje novom vrstom opsesije – ekstremnim vježbanjem. Prvi put u historiji rezultati naučnih istraživanja pokazali su da stopa muškaraca opsjednutih fizičkim izgledom raste mnogo brže od stope pripadnica ljepšeg pola.

3Danas se muškarci isrcpljavaju pretjeranim vježbanjem, pročišćavaju organizam ekstremnim metodama, izgladnjuju se ili kompulzivno prejedaju. Sve to da bi se suočili sa pritiskom da budu fizički privlačni.

Sve ovo su uzroci pojave misične dismorfije. Dismorfija je hronična mentalna bolest, poremećaj, prilikom kojeg je osoba preokupirana slikom o sebi i izgledom. Osoba često posjeduje negativne misli te je opsjednuta sa nekim detaljom na svom tijelu. To je bolest “ zahvaljujući”  kojoj osoba misli da nije dovoljno mišićava i opsjednuta je izgradnjom mišićne mase. Posljedice su izolacija od društva, depresija, tjeskoba.

Mišićna dismorfija se po svojim posljedicama može povezati sa anoreksijom. Što je aneroksija kod žena, top je dismorfija kod muškaraca. Polovina muškaraca koji pate od mišićne dismorfije iz očajanja će posegnuti za steroidima.

2U Australiji je do sada registrovano preko 300.000 slučajeva poremećaja u ishrani kod muškaraca, a dosadašnja istraživanja pokazala su da polovina pacijenata u nekom trenutku pokuša da izvrši samoubistvo.

Povećanjem broja teretana i osoba koje ih pohađaju povećava svijest o nesavršenosti tijela većine muškaraca i pridonosi nastanku ovog poremećaja.

Proudly powered by WordPress