20:20 Nakon cjelodnevnog boravka ispred zgrade Vlade radnici su odlučili održati svoje prošlosedmično obećanje da će prenoćiti pod vedrim nebom, što će i učiniti.
U večernjim satima podršku obespravljenim radnicima pružili su i radnici tržnice Živinice, Tuzla taxi i Dramaring. Iz restorana Dramaring radnicima je poslata večera, a kafu i napitke su im osigurali stanari okolnih zgrada, koji su također pružili podršku obespravljenim radnicima.
– Radnica sam Tuzla kvarca, do zadnje minute nećemo odustati, dok nam se ne ispune naši zahjevi a to je vraćanje koncesije. Vlada koja nam ju je prvo dala, a potom odmah oduzela. Bez koncesije ne možemo raditi. Tražimo pravo na rad. Zar je to zločin. Do sada nam se niko nije obratio, a izgleda i da ne namjeravaju. Mi ćemo ako treba ovdje biti noćima – kazala je Ivana Štefulj.
– Drugi zahtjev je taj da vlada povuče 600.000 KM sa računa Polihema u stečaj kako bi se od tih para izvršilo uvezivanje radnog staža radnicima, kao i radnicima Poliokema da sud ispoštuje svoje presude, a to su izvršne, pravosnažne i popisane imovine na radnike – kazao je Enes Jaganjac predstavnik radnika Poliokema.
Treći zahtijev koji članovi Sindikata solidarnosti traže jeste da se osigura radnicima Borca iz Banovića, jer je Novalić prije sedam dana obećao da će to ispuniti. Slagali su, samo lažu – kazao je Enes Tanović zamjenik predsjednika Sindikata solidarnosti TK.
Svi ovi zahtjevi koje radnici traže datiraju više od godinu dana, a Vlada se oglušila od svega, a posebno od nas radnika.
Ogorčeni su i radnici hotela Tuzla jer su dobili informaciju da je donešena presuda protiv radnika.
– Korumpirani sud u Tuzli danas je donio presudu na štetu radnika hotela. Zato mi nakon ovih protesta dižemo šatorsko naselje ispred Općinskog suda u Tuzli. U ratu sam ostao bez ruke, a za ovakvu državu je sigurno nisam dao. A ovakvo ponašanje vladajućih struktura nismo zaslužili – kazao je Esad Ćosić, bivši radnik hotela Tuzla.
13:35 Dok se odmaraju, radnici jedu šljive za koje su u šali kazali da su dobili od premijera Bege sa Sajma šljiva, kako bi se razgalili dok se on ne vrati.
– Ovo je sramota i odmazda Vlade prema našoj firmi, jer smo prijavljivali korupciju i mito. Trebali su nas štititi, a sada štite osinje gnijezdo koje smo razotkrili – kazala je Meliha Štefulj, radnica “Tuzla-Kvarca”.
13:15 Radnici su dosad postavili dva šatora, a sad, kako kažu, odmaraju, pa će poslije nastaviti sa montiranjem ostalih šatora.
13:00 Kako javlja “Avazov” reporter, upravo je Komunalna inspekcija došla pred zgradu Vlade TK kako bi spriječili postavljanje šatora.
– Odmah su nam poslali inspekciju. Navodno smetamo građanima. Mi smo sigurni da to nije tačno jer su nas građani oduvijek podržavali. Inspektori su došli i odmah otišli. Samo nam pokazuju kako su brzi kada treba doći tamo gdje ne treba, a gdje treba, na to godinama čekamo – kazao je Kopić, predsjednik Sindikata solidarnosti TK.
11:20 Kako javlja “Avazov” reporter, radnici su upravo prikupili novac za hranu za ručak. Kažu da su odlučni u svojim nakanama, a kako im se niko iz Vlade TK još nije obratio, odlučili su razapeti šatore ispred zgrade ove institucije.
11:00 Esad Ćosić, bivši radnik hotela “Tuzla” kazao je da daje podršku svim radnicima, a naročito “Tuzla-Kvarcu”, kojima je Vlada dala koncesiju, a potom odmah oduzela.
– Evo za šta sam se borio. Ostao sam bez ruke u ratu da bih sad spao na mrvice hljeba, a ako se predstavnici vlasti nastave ovako ponašati, oduzet će nam i te mrvice – kazao je Ćosić.
10:25 Radnici propalih tuzlanskih firmi stigli su pred zgradu Vlade TK, koju osigurava veći broj službenika Ministarstva unutrašnjih poslova TK. S jedne strane zgrade su i pripadnici specijalne jedinice u pripravnosti.
Radnici uzvikuju da “više ima policije ispred Vlade, nego što je došlo radnika”.
09:47 Obespravljeni radnici propalih firmi sa područja tuzlanskog kantona, članovi Sindikata solidarnosti, i danas su se okupili ispred Suda i Tužilaštva TK odakle su krenuli prema zgradi Vlade TK, gdje će nastaviti sa protestima.
Radnici su prošle sedmice najavili da su nestrpljivi i da više ne mogu gledati vlast i predstavnike pravosudnih institucija kako ih ignoriraju svake srijede kada oni izlaze na ulice zbog neprocesuiranja predmeta vezanih za privredni kriminal.
– Imali su roka sedam dana da vrate koncesiju za eksploataciju pijeska firmi „Tuzla-Kvarc“, kao i da povuku 600.000 KM sa računa firme „Polihem“, kako bi se radnicima uvezao radni staž, te da obezbijede zdravstvo radnicima firme „Borac“ iz Banovića. To nisu uradili i zato mi, kao što smo i najavili, idemo pred Vladu TK i nećemo se maknuti dok ne ispune naše zahtjeve. Postoji mogućnost da ćemo i prenoćiti – kazao je Enes Tanović, zamjenik predsjednika Sindikata solidarnosti.