Održan je sastanak Interresorne radne grupe koja bi trebala utvrditi Akcioni plan sa procjenom i sigurnosnim i humanitarnim mjerama u vezi sa očekivanim prilivom izbjeglica u BiH. U toj grupi su ministarstva na državnom nivou, predstavnici policijskih i drugih sigurnosnih službi.
Činjenica je da je u Srbiji trenutno 106 hiljada registrovanih ilegalnih izbjeglica, 95 posto je iz Sirije. A u proteklih šest mjeseci iz Srbije u tranzitu prema Mađarskoj prošlo je oko 90 hiljada.
Dosadašnja praksa je pokazala da se izbjeglice ne zadržavaju dugo na teritoriji tranzitnih država međutim i pored toga i tranzit predstavlja veliki sigurnosni, humanitarni i finasijski izazov. Makedonija do sada utrošila nekoliko milion eura.
Izbjeglički val neće stati. Prema podacima makedonskog CK u Grčkoj se nalazi još 150 hiljada izbjeglica, a negdje oko 500 hiljada se kreće kroz Tursku i svi oni idu prema Makedoniji. Naša zemlja držat će zakonskih procedura.
Služba za poslove sa strancima naše zemlje tvrdi da neće primjenjivati represivne mjere prema izbjeglicama, a najveći pritisak očekuje se na području dva terenska centra, Bijeljine i Trebinja.
Da bi se na eventualnom masovnom prilivu izbjeglica odgovorilo adekvatno, što podrazumjeva da se tretiraju na human način i u skladu sa međunarodnim pravom neophodno je uključivanje svih institucija na državnom nivou od ministarstva odbrane, finansija, ljudskih prava, do CK i svih drugih humanitarnih organizacija, o čemu je već služba sa poslove za strancima napravila informaciju. Sada su na potezu ministarstvo sigurnosti i Vijeće ministara BiH.