Bosna i Hercegovina već trpi posljedice zbog neizvršavanja svojih obaveza prema Energetskoj zajednici (EZ), jer se projekt gradnja dalekovoda Višegrad – Bistrica nije našao na listi projekata koje će Evropska unija sufinansirati, potvrdio je jučer za “Dnevni avaz” prvi čovjek Sekretarijata EZ Janez Kopač.
U razgovoru za naš list Kopač je naglasio da BiH, praktično, već trpi sankcije EU zbog neispunjavanja obaveza iz ugovora o osnivanju Energetske zajednice. No, dodaje, prave sankcije mogle bi uslijediti nakon 16. oktobra, kada zasjeda Ministarsko vijeće EZ u Tirani. Kao što je poznato, Sekretarijat EZ predložio je oštre sankcije.
Pravo glasanja
– U ovom momentu još niko ne može govoriti o obimu tih sankcija. Ali, jedna vrsta sankcije je da se BiH obustavi naplaćivanje troškova za rad unutar EZ, zatim da se vašoj državi oduzme pravo glasanja na godinu dana te privremeno obustavi finansiranje iz fondova EU za energetske projekte, a sve dok se stvari ne promijene – otkrio nam je Kopač.
Na upit kako komentira popriličan pesimizam državnog ministra vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Mirka Šarovića kada je riječ o ispunjavanju obaveza BiH, Kopač je odgovorio da izuzetno cijeni rad i zalaganje Šarovića na rješavanju ovih pitanja, ali da ga u tome blokiraju entiteti.
– Jasno je da se ovo ne može riješiti do 16. oktobra, kada zasjeda Ministarsko vijeće, ali može u nekom realnom roku. Ali, trebaju nam sagovornici u BiH – poručio je on.
Upitan kako komentira nastojanja unutar BiH da entiteti donesu svoje energetske strategije te da pokušaju harmonizirati entitetske zakone o plinu, Kopač to kao soluciju energično odbacuje.
– Ono što EZ u konačnici očekuje nisu strategije, već zakoni, i to zakoni na državnom nivou. Veoma je problematično što BiH ne poštuje obaveze iz ugovora o osnivanju EZ, ali najkritičniji dio tog nepoštivanja jeste potpuno odsustvo zakonodavstva u oblasti plina – kaže on.
Da bi bio ispoštovan pravni okvir EZ, naglašava Kopač, potrebne su kompetencije za regulatore tržišta na državnom nivou, ali to, ističe on, RS osporava, jer se radi o nadležnostima države.
Crna rupa
Potcrtava da se ova problematika, uprkos najboljoj volji, ne može rješavati u entitetima. Njega smo, također, upitali prijeti li opasnost da BiH, ako se ovako nastavi, postane crna rupa i na energetskoj mapi Evrope.
– Ne! Stvari nisu tako crno-bijele. Rekao bih da se tu uopće ne radi o Evropi, već se radi o BiH. Sve ovo što se dešava definitivno nije u interesu građana BiH. Jer, odsustvo državnog regulatora prije svega šteti građanima BiH, i onima u RS i u onima u FBiH. Tako da vlasti trebaju misliti na interese svojih građana – poručio je Kopač.
Prva država koja će biti kažnjena!
Kako bi ilustrirao sramnu poziciju u koju su vlasti dovele našu državu, Kopač je potcrtao da EZ prvi put od svog osnivanja raspravlja o sankcijama za jednu državu, a to je BiH!
– EZ još nema iskustva s izricanjem sankcija, a BiH bi u tom slučaju mogla biti presedan. Ali, morate znati, nikome to nije u interesu. Svi bi bili veoma sretni ako bi BiH pokazala neku ozbiljnu namjeru da taj problem riješi – istakao je on.