– Jasno je da Evropska unija pokušava da na Balkanu uspostavi tampon zonu za izbjeglice. Ulogu koju su ranije imale Grčka i Italija uskoro bi mogle preuzeti Srbija i druge zemlje na Balkanu – tvrdi Pecoud.
Podsjetivši da su Grčka i Italija dugo vremena bile odredište svih izbjeglica koje su dolazile u Evropsku uniju, Pecoud je kazao da su se te dvije zemlje pobunile protiv toga i da EU sada traži nove lokacije gdje da usmjeri izbjeglice. Dodaje da bi to mogle biti balkanske zemlje koje su u procesu evropskih integracija i koje se nalaze na listi „sigurnih zemalja“, javlja Anadolu Agency (AA).
Ukazujući na žestoke rasprave unutar EU i stavove brojnih članica, posebno sa istoka Unije, da ne žele učestvovati u raspodjeli izbjeglica, Pecoud tvrdi da je jasno da se svi lideri EU ipak mogu ujediniti oko jednog, a to je da izbjeglice smjeste van granica Unije.
U razgovoru sa novinarom AA, francuski profesor dalje tvrdi da EU vodi dvoličnu politiku izgradnje imidža da je otvorila granice izbjeglicama, a u isto vrijeme intenzivira kontrole na svojim granicama.
Pecoud je podsjetio da je slična situacija već viđena u Maroku, kojem je pružena velika pomoć kako bi se zaustavio raniji val izbjeglica ka Španiji, a ustvari je Maroko kasnije preuzeo najveći teret te krize i taj koridor je skoro pa zatvoren.