Konferencija posvećena 20. godišnjici Dejtonskog mirovnog sporazuma, na kojoj učestvuje gotovo 100 zvaničnika i političara iz BiH, zemalja regiona, predstavnika međunarodne zajednice u BiH, analitičara, te historičara, počela je danas u Banjoj Luci.
Skup se odvija u tri panel diskusije: “Pogledi iznutra”, “Pogledi regije” i “Pogledi izvana”.
Panel diskusija “Pogledi iznutra” je o temi “Refleksije na Dejtonski mirovni sporazum i na budućnost Bosne i Hercegovine, Tačke slaganja i razmimoilaženja – prepreke ili put ka razumijevanju unutar BiH?”, a uvodničari će biti predsjedavajući Predsjedništva BiH Dragan Čović i član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović.
Na prvom panelu učestvovat će i entitetski predsjednici, Milorad Dodik i Marinko Čavara, ministar vanjskih poslova BiH Igor Crnadak.
Druga panel diskusija je “Pogledi regije” o temi: Regionalna saradnja – položaj BiH u odnosu na susjede; Da li Dejtonsko ustavno uređenje BiH predstavlja problem za regionalnu saradnju? Na ovoj diskusiji panelisti su regionalni političari i visoki gosti iz susjednih zemalja. Očekuje se izlaganje predsjednika Crne Gore Filipa Vujanovića, Mate Granića, bivšeg ministra vanjskih poslova Hrvatske i ličnog izaslanika predsjednice Hrvatske.
Treća panel diskusija “Pogledi izvana” je o temi: Dejtonsko uređenje BiH i pridruživanje EU; Šta sa ovakvim uređenjem BiH – na koji način prevazići prepreke?
O ovoj temi govorit će predstavnici zemalja potpisnica Dejtonskog mirovnog sporazuma (Amerika, Rusija,Velika Britanija, visoki predstavnik u BiH, EU i OSCE), javila je novinska agencija Fena.
Konferencija je počela kompozicijom “Dona nobis pacem” (“Daj nam mir”). Radi se o djelu Mladena Matovića koji je kroz tekst na engleskom i latinskom jeziku, koristeći muzičke elemente istoka i zapada, želio da pošalje univerzalnu mirovnu poruku cijelom čovječanstvu.
Razglednice sa porukom mira „da razlike među ljudima treba da budu naše bogastvo, a ne prepreka ka dijalogu i razumijevanju“ potpisat će svi učesnici i iz Banje Luke bit će poslana širom svijeta.