Arhiva članaka objavljenih na Visoko.co.ba

KTK Visoko u “Mreži” FTV-a, neovlaštena prodaja poslovnih prostora

Krčmljenje državne imovine. Prevare i bogaćenje pojedinaca na štetu radnika. I šutnja. Sve je dio priče o značajnoj imovini preduzeća koja se nalazi van granica BiH. Aktuelizira je novi potez Vlade Federacije BiH i u dvije sedmice gotovo ekspresno osnivanje firme Intera Sarajevo. Širok je opseg djelovanja – od privlačenja investitora, osnivanja tehnoloških parkova pa do obavljanja samostalnih zadataka, ma šta to bilo. I još.

Društvo će upravljati nepokretnom imovinom, imovinom van BiH koja pripada Federaciji iz pasivnog podbilansa, neperspektivnom vojnom imovinom i drugom imovinom koju je Federacija naslijedila na bilo koji drugi način.

I odmah se zavrtjela priča o mutnim poslovima, kršenju zakona i procedura te oduzimanju nadležnosti Direkciji za pasivni podbilans, na čije se formiranje čeka skoro deceniju. Sve je urađeno mimo znanja Parlamenta Federacije.

“Ovdje postoji potencijalna opasnost manipulacije državnom imovinom, velikim brojem poslovnih prostora u Federaciji”, tvrdi Dženan Đonlagić, predsjednik Odbora za ekonomsku i finansijsku politiku Zastupničkog doma Parlamenta FBiH.

Pala je i ostavka sada već bivšeg prvog čovjeka u federalnoj Agenciji za privatizaciju. Ne želi, kaže, biti dio sumnjivih namjera, a šteta je već nanesena.

“Ja sam morao obustavti određene procese koje smo doveli skoro dogurali – zaustavio sam postupak prodaje objekata u Dubrovniku i Gradcu, zaustavio sam određene postupke koje smo vodili u Srbiji – sada jednostavno ne znam kako da radim i zbog toga sam, između ostalog, i podnio ostavku”, kaže Šuhret Fazlić.

Šta je Intera – to je sasvim beznačajno pitanje, kaže federalni premijer Fadil Novalić.

Ono što je premijeru beznačajno, za mnoge je pokušaj da se nezakonito preuzme državna imovina, kao što je to ranije pokušala uraditi RS. I podsjećanje da kada Parlament BiH usvoji Zakon o državnoj imovini, Federacija će tek onda moći da raspolaže tom imovinom. Do tada jedini titular je država BiH.

“Ne mogu se ta nova preduzeća praviti na imovini za koju je presudom utvrđena da je vlasništvo države BiH”, upozorava Muharem Cero, ekspert za državnu imovinu.

Kako doći do imovine, ključni je problem. To pitanje nije politički riješeno, a Federalna agencija za privatizaciju u proces je gurnuta na pravni front borbe. Brojni su sporovi, a neki su stigli i do Strazbura.

“Mi imamo sporove gdje se ne možemo pojaviti legitimno kao strana u postupku, kao vlasnik imovine. Znači, da je direkcija formirana, ona bio objedinila svu imovinu kantona i Federacije, što do sada nije slučaj. Opstruiranje formiranja direkcije za pasivni podbilans faktički je namjerno opstuiranje povratka imovine iz Srbije i Hrvatske”, ističe Fazlić.

Zvaničnog registra imovine iz pasivnog podbilansa i državne imovine BiH nema. Postoje tek procjene. I tvdnje da je riječ o milijardi maraka vrijednoj imovini. Upućeni tvrde da se bježi od popisa imovine kako bi se počinjene nezakonite i kriminalne radnje nad tom imovinom uvele u zakonsku zastaru. Postoji dokumentacija koja potvrđuju da se imovina prodavala neovlašteno. Primjeri su poslovni prostori u vlasništvu KTK Visoko u Novom Pazaru, Kraljevu, Sjenici. A trgovalo se po dobro uhodanom principu. Ulaskom u proces privatizacije 1996. godine ta imovina oduzeta je firmama, postala vlasništvo Federacije, ali je kao vlasnik nije zaštitila. U zemljišnim knjigama nikada nije izvršena promjena vlasnika. Tako se bez problema prodavalo i zarađivalo na štetu države. I danas se trguje, ali za pozicije.

Cero kaže kako je SDA zainteresovana za Interas, a da bi novi čovjek Agencije za privatizaciju i čovjek koji kontroliše pasivni podbilans bio iz HDZ-a te naglašava: “Ne isključujem da bi jedan dio kolača mogao da se ponudi novom velikom partneru”.

U Vladinim krugovima ime direktora firme već je poznato. Navodno bi to trebao biti Suvad Osmanagić, sadašnji savjetnik federalnog premijera. Svojevremeno je odbio izvršiti primopredaju dužnosti u roku i dobio krivičnu prijavu za nesavjestan rad u službi. Podnio ju je bivši ministar Erdal Trhulj. Premijer na pitanje o kadrovskim rješenjima nove firme kaže kako to nisu razmatrali, te da slabo spominju imena.

“Oni su zaobišli Parlament, a osnivanjem privrednog društva stavili su na raspolaganje milijarde maraka jedom uskom krugu ljudi zato je vrlo sporna ova odluka”, kaže Đonlagić.

Griješilo se i u nazivu firme. Nakon osnivanja, shvatili su da privredno društvo Intera d.o.o Sarajevo već postoji. Potom su promijenili naziv firme u Interas. Ali tu se nije stalo. Brišu i riječi pasivni bilans iz djelatnosti društva jer se neko u Vladi zbunio, tvrdi premijer, ali suština ostaje ista pa će Interas upravljati imovinom Federacije.

“To je štamparska greška”, objašnjava Novalić.

Propust ili ne, sva imovina van BiH je nezaštićena. I dok jedni tvrde da se ovim potezom odustalo od namjere upravljanjem imovinom, drugi su skeptični. Upitno je šta je sa direkcijom, ko će štititi interese imovine iz pasivnog podbilansa i ko će se potpisati kao tittular. Vremena za povrat imovine sve je manje. Nakon 2017. godine bit će prekasno jer nastupaju rokovi zastare. Tada bismo mogli izgubiti pravo potraživanja, mogućnost pokretanja žalbe ili dobijanje bilo kakvih podataka o imovini. I o onima koji su je zloupotrebljavali, profitirali, a koji zbog zastare ne bi bili krivično gonjeni.

Proudly powered by WordPress