Jerko Ivanković Lijanović, bivši federalni ministar poljoprivrede, ponovo je iza rešetaka. Ovog puta zbog zloupotreba u poticajima koje je organizirao skupa sa svojim bivšim savjetnicima Edinom Ajanovićem, ministrom za turizam i saobraćaj Tuzlanskog kantona, i Suadom Čamdžićem te Mersedom Šerifovićem, zastupnikom Narodne stranke Radom za Boljitak u Skupštini Tuzlanskog kantona i predsjednikom Kantonalnog odbora te stranke. Ova grupa je osumnjičena da je zloupotrebljavala poticaje za izvoz šljive i krastavaca koji su dodjeljivani poljoprivrednicima te zloupotrebe poticaja koji su dodjeljivani poljoprivrednicima za kapitalna ulaganja i investicije.
Kada pažljivo odabrani korisnici, koji su uglavnom članovi stranke Radom za Boljitak, dobiju poticaje, polovina tog novca morala je završiti u džepovima ove Lijanovićeve grupe. Tužilaštvo posjeduje audio i video snimke koji to potvrđuju.
“Od njih tražili da im u gotovini isplate polovinu novca. U određenom broju slučajeva oni su dobili protivpravnu imovinsku korist u iznosu od 700 hiljada maraka i uslovljavali su poljoprivrednike za veći iznos novca”, kazao je Admir Arnautović, portparol Tužilaštva TK-a.
O tome svjedoče i poljoprivrednici iz Tuzlanskog kantona.
Izvoz je uglavnom prikazivan fiktivno. Poticaji su dodjeljivani korisnicima koji nisu stvarni izvoznici krastavaca, šljive i drugih poljoprivrednih proizvoda. Poticaji za investicije i kapitalna ulaganja retroaktivno su dodjeljivani ponajviše onima koji su proizvodne kapacitete sagradili petnaestak godina ranije.
Zloupotrebe od strane korisnika, ukoliko su dali lažne podatke, uvijek su moguće. Mi smo ih kroz naš rad sveli na minimum, uvodeći jako puno inovacija. Jer su zloupotrebe bile u jako velikom postotku u proteklom periodu (Jerko Ivanković Lijanović, 19.9.2015.)
Vjerovatno je velika inovacija bila dodijeliti 241.000 maraka poticaja Hajrudinu Zvizdiću iz Ilijaša, kandidatu Narodne stranake Radom za boljitak za načelnika sarajevske Općine Centar, koji je dobio novac za nepostojeću štalu sa govedima i objekat za skladištenje i preradu poljoprivrednih proizvoda.
Firma Gajevine Dušići iz Kupresa dobila je miliona maraka poticaja za stare objekte. Vlasnik Petar Buntić posjeduje i firmu Buntić-Eko, koja je svake godine dobijala od pola do milion KM. 2007 godine osuđen je za pranje novca i utaju poreza, skupa sa Antom Pavkovićem, čije su firme Šišović i Farma Tomislavgrad stalni dobitnici poticajnih i drugih sredstava, preko više povezanih firmi u Hercegovini. Majka Ante Pavkovića je sestra Lijanovićevog oca.
U svemu tome bitnu ulogu su imali sumnjivi sudski vještaci čije je nalaze Lijanovićevo ministarstvo prihvatalo kao mjerodavno, na osnovu kojih je isplaćivalo stotine hiljada maraka iz federalnog budžeta.
Uz nalaz vještaka Zahida Bašića, zastupnika SDA u Skupštini Tuzlanskog kantona, za objekt na stočarskoj farmi u vlasništvu Mehmedalije Jajića iz Kalesije, Omer Jajić je dobio 136.000 maraka poticaja. Međutim,taj objekta je izgrađen znatno ranije i nije se mogao prikazati kao investicija, utvrdila je inspekcija.
“Sudski vještaci koji su angažovani da to urade napravili su takve nebuloze da mi razmišljamo na koji način ćemo doći do toga da ćemo i protiv njih pokrenuti krivične prijave jer je nije to grješka po kvadratu u 100 maraka, nego je to grieška u mjerama”, kaže Ibrahim Tirak, direktor Federalne uprave za inspekcijske poslove
Jajić je jedan od 12 korisnika kojima je Lijanovićevo ministarstvo dodjeljivalo poticaje, protiv kojih je Tužilaštvo Tuzlanskog kantona već podiglo optužnicu.
“Nelegalno su ostvarili takva prava i korištenje poticaja. Oni su činjenjem krivičnog djela – obmana pri dobijanju kredita – sebi pribavili protivpravnu imovinsku korist od 530.000 KM”, dodaje Arnautović.
Među optuženima su i Ibrahim Bećić, koji je bio kandidat Narodne stranke Radom za Boljitak za Općinsko vijeće Kalesija. On je za nepostojeću hladnjaču dobio 30 hiljada maraka. Tu su i Ilija Stojak, predsjednik Udruženja poljoprivrednika TK-a i istaknuti član Lijanovićeve stranke te Ramiz Halilović, zvani Rumeni, koji je neopravdano dobio 127 hiljada maraka, jer se ne bavi uzgojem ribe. On se, utvrdila je federalna inspekcija, bavi samo preprodajom ribe.
Pod lupom Tužilaštva su i sumnjivi ugovori povezanih firmi za koje je iz Lijanovićevog ministarstva isplaćeno više miliona maraka.Tako su Buntić-Eko i Gajevine Dušići, čiji je vlasnik Petar Buntić, dobile million i 665 hiljada maraka poticaja u 2012. godini dok su Teleoptic Sarajevo i Farma Spreča, koji su u vlasništvu Nedima Čauševića, dobili million i 130 hiljada maraka. Ugovori o poslovnoj saradnji firmi istih vlasnika za Lijanovića nisu bili sporni. Njemu su najviše smetale istrage koje se vode protiv njega i njegovih pomoćnika, pa je tako 19. septembra 2015. u Tuzli održao hitan sastanak Predsjedništva stranke, samo sa jednom tačkom dnevnog reda – kako spriječiti hapšenje.
Ja sam izvijestio Predsjedništvo Narodne stranke Radom za Boljitak da imamo pouzdane informacije iz HDZ-a BiH – oni pokušavaju osigurati politički proces radi diskreditacije mog rada i rada Narodne stranke Radom za boljitak. (Jerko Ivanković Lijanović, 19.9.2015.)
Zbog organizovanog kriminala, utaje poreza i pranja novca Jerko Ivanković Lijanović bio je hapšen i prije godinu dana. No, optužnice još nema.