Šef ovog kluba Mujo Hadžiomerović pojasnio je na pres-konferenciji, nakon sjednice bošnjačkog kluba, da je pokrenuto pitanje zaštite vitalnog nacionalnog interesa na odluku o referendumu u RS-u o pravosudnim institucijama BiH, jer je za Bošnjake neprihvatljiva kao i sama odluka o referendumu.
On je podsjetio i da je komisiju predlagač trebao da predloži i prilikom same odluke o referendumu u RS-u, te da je pitanje zašto je ovaj proces odvojen.
Istovremeno, u formiranoj komisiji nije ispoštovana nacionalna struktura.
Glasovima vladajuće većine u Narodnoj skupštini RS-a, 23. septembra su izabrani članovi Komisije za provođenje referenduma u RS-u o Sudu i Tužilaštvu BiH, ali bez predstavnika opozicije i bošnjačkih stranaka.
Međutim, ona ne može da stupi na snagu, ako ne dobije potvrdu u Vijeću naroda RS-a, odnosno u klubovi Bošnjaka, Hrvata, Srba i ostalih naroda, javlja Fena.
Nakon što je danas Klub Bošnjaka pokrenuo pitanje zaštite vitalnog nacionalnog interesa, slijedi višemjesečno usaglašavanje i vjerovatno konačan stav Ustavnog suda RS-a o tom pitanju.
Poslanici bošnjačke nacionalnosti u parlamentu u RS-u bili su protiv formiranja ove komisije te ukazivali da ne odražava ni nacionalni sastav naroda u RS-u, a protiv su i same odluke o referendumu u RS-u.
Odluka Narodne skupštine RS-a o referendumu u RS-u o pravosuđu BiH, usvojena još 15. jula, još nije ni objavljena u “Službenom glasniku RS“, što znači da nije ni stupila na snagu.
Zadatak Komisije za provođenje referenduma trebalo je da bude formiranje komisije u lokalnim zajednicama u roku od 15 dana od dana stupanja na snagu skupštinske odluke o raspisivanju referenduma.
Veto je Klub Bošnjaka stavio i na sastav Regulatorne komisije za energetiku RS-a, u kojoj nema članova iz reda bošnjačkog naroda.