Arhiva članaka objavljenih na Visoko.co.ba

BiH pred najvažnijim evropskim izazovima: Tri obavezna koraka do predvorja Evropske unije

Bosna i Hercegovina će uskoro podnijeti zahtjev za članstvo u Evropskoj Uniji, zadovoljno je krajem prošle sedmice najavio predsjedavajući Vijeća ministara BiH, Denis Zvizdić. Najava je uslijedila dan nakon što se Zvizdić kao šef bosanskohercegovačke delegacije na plenarnom zasijedanju Vijeća Evrope obratio članovima ovog tijela, ističući u tom govoru napredak koji je BiH ostvarila provodeći reforme, prije svih ekonomske i iz oblasti javne uprave. Podebljao je to dan poslije u razgovoru za Faktor.

Sejdić – Finci je živ

– Zasigurno možemo reći da pravimo korake naprijed. To pokazuju svi relevantni faktori. Prije svega, možemo reći da je izvorište prevladavanja postojećeg stanja i daljeg napretka u postojanju kvalitetne i pozitivne političke volje i spremnosti na dogovor, postizanje konsenzusa oko bitnih pitanja. A onda, svi realni parametri, posebno ekonomski, a i projekti koji se realiziraju na putu evropskih integracija, daju nam pravo da kažemo da je BiH u ovome trenutku prepoznata kao zemlja koja je vraćena na evropsku mapu i to nam svakako daje za pravo da možemo razmišljati o podnošenju aplikacije krajem ove ili početkom naredne godine – poručio je Zvizdić bosanskohercegovačkoj javnosti posredstvom Faktora.

Optimizam premijera Zvizdića bazira se na činjenici da je BiH u svojevrsnom reformskom zamahu, prije svega u Federaciji, čiji je Parlament usvojio Reformsku agendu i Zakon o radu kao ključne dokumente ekonomskog oporavka zemlje. U nadi da će taj trend prepoznati i predstavnici Evropske komisije, te ga uvrstiti u svoj redovan izvještaj o napretku zemalja regiona, Zvizdić je najavio bosanskohercegovački iskorak ka EU.

Ukoliko taj izvještaj bude pozitivan, a najave su da hoće, BiH će sebi osigurati dobru polaznu osnovu za razgovore u Luksemburgu, sredinom novembra, kada će u prisustvu visoke predstavnice EU za vanjsku politiku, Federice Mogherini, predstavnici Evropske komisije (EK) razgovarati sa bh. zvaničnicima o provedbi Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP). Na tom se sastanku očekuje novo uslovljavanje bosanskohercegovačkog puta ka EU, odnosno, povratak u život presude Sejdić – Finci.

Ipak, ključni datum za eventualno podnošenje zahtjeva za članstvo u Uniji mogao bi biti sredinom decembra, kada će čelnici Unije održati generalni samit u Briselu. Na njemu se, već tradicionalno, zauzima evropski stav o nastavku proširenja Unije, a potom svaka od zemalja u čekaonici biva detaljno analizirana.

Imajući u vidu dosadašnja iskustva zemalja koje su dobile status kandidata, prije svega skorašnje iskustvo Srbije, jasno je da će BiH u decembru dobiti zeleno svjetlo ukoliko to zaradi reformama i novembarskim dijalogom u Luksemburgu.

– Ukoliko dobijemo pozitivne ocjene u izvještaju, pa potom na dva bitna sastanka, možemo se nadati podnošenju zahtjeva za članstvo u Evropskoj Uniji početkom iduće godine – potvrdio nam je Osman Topčagić, šef odjela za Evropsku Uniju u Ministarstvu vanjskih poslova BiH.

Dodaje da će predsjedavajući Predsjedništva BiH ili Vijeća ministara BiH predati taj zahtjev svom kolegi iz zemlje koja u tom trenutku bude na čelu EU.

No, time BiH nije dobila status kandidata. Naprotiv! Tek je izrazila spremnost da bude punopravni član Evropske Unije, te da može ispuniti sve potrebne uslove na tom putu.

Zahtjev za članstvo, predat državi koja predsjedava, biva proslijeđen ministrima vanjskih poslova svih zemalja članica EU. Oni na prvom zajedničkom sastanku iznose svoje mišljenje, a ako je ono pozitivno zadužuje se Evropska komisija da zemlji aplikantu pošalje upitnik od 3.000 pitanja na osnovu kojih se pokušava saznati njeno društveno-političko uređenje.

Godine čekanja

Kada u Brisel stignu odgovori i ako su sve zemlje Unije zadovoljne, država podnosilac zahtjeva može dobiti status kandidata za Uniju. No, to ne znači da je članstvo blizu, jer je potrebno otvoriti pregovore o 33 poglavlja od ukupno 35, koliko pregovarački proces ima.

Ukoliko ti pregovori budu uspješni zemlja dobija status člana EU. Ipak, vrijedi napomenuti da mnoge zemlje sa Balkana imaju iskustvo dugogodišnjih pregovora ili čak dugogodišnjeg čekanja početka pregovora – Makedonija već deset godina čeka datum početka pregovora, Srbija ga još nije dobila iako je dobila status kandidata u martu 2012. godine, a najduži put ka članstvu ima Turska, koja se godinama ne pomjera sa kandidatskog statusa.

Delegacija EU-a: Čeka vas i Sejdić – Finci

Delegacija EU-a u Sarajevu komentarisala je posredstvom svog glasnogovornika najave da će BiH uskoro poslati zahtjev za članstvo u EU.

– Zemlje koje imaju perspektivu članstva u EU samostalno odlučuju kada će podnijeti aplikaciju za članstvo. Međutim, da bi EU razmotrila tu aplikaciju, u slučaju BiH, preduslov je postizanje značajnog napretka u provođenju Reformske agende. Obaveze BiH u vezi sa implementacijom presude u slučaju „Sejdić i Finci protiv BiH“ nisu skinute sa dnevnog reda – kaže za Faktor glasnogovornik Delegacije EU i specijalnog predstavnika EU u BiH Andy McGuffie.

Proudly powered by WordPress