Vijeće ministara Bosne i Hercegovine osudilo je na današnjoj vanrednoj sjednici teroristički čin koji se sinoć dogodio u sarajevskom naselju Rajlovac kada su ubijena dva pripadnika Oružanih snaga BiH.
To je novinarima nakon sjednice potvrdio ministar sigurnosti BiH Dragan Mektić, dodajući da je Vijeće ministara proglasilo petak, 20. novembra, Danom žalosti kada će zastave biti spuštene na pola koplja.
Ministar tvrdi da su članovi Vijeća ministara razgovarali o međusobnoj koordinaciji između policijskih agencija i tužilaštava, a govora je bilo i o tome da se u najskorijem vremenu usvoji Akcioni plan za provedbu Strategije za borbu protiv terorizma te da se realiziraju svi zadaci iz Strategije.
– Potrebno je sagledati normativno-pravni aspekt i sve propise koji reguliraju tu oblast te da se u segmentima gdje je to potrebno promijene i poboljšaju neke stvari – istaknuo je Mektić.
On smatra da ekonomski i vojno mnogo jače države imaju problem s terorizmom jer je to globalni izazov i njega je teško preduprijediti, a BiH uz sve to ima i složen sigurnosni sistem, dodajući da je potrebno mijenjati odnose među sigurnosnim agencijama.
Mektić kaže da je potrebno osigurati da informacije s kojima raspolaže jedna sigurnosna agencija budu u posjedu svih agencija, a potrebno je pronaći i zajedničke modele represivnog i preventivnog rada.
– Strategija predviđa sve mjere koje je neophodno poduzimati u smislu borbe protiv radikalizacije. To je ključna stvar jer su represivne mjere zakašnjela reakcija, ali se sa svih aspekata mora sagledati šta je to što opredjeljuje, prije svega, mlade ljude da idu putem radikalizacije – kaže Mektić.
Mišljenja je da taj put nema veze s demokratskim i civilizacijskim načinom života i tradicijom te se zbog toga mora pažnja usmjeriti na sredine u kojima je prisutna radikalizacija, no za to je potrebno vrijeme.
Dodaje da je radikalizacija svojevrstan produkt rata te da dolazi izvan BiH, a kao drugi motiv za radikalizaciju Mektić navodi neriješena egzistencijalna pitanja posebno mladih ljudi.
Osvrnuo se i na sveprisutniji govor mržnje kojim se potrebno pozabaviti jer sloboda govora mora imati i odgovornost.
U sarajevskom naselju Rajlovac sinoć oko 19.40 sati Enes Omeragić (1981.) ubio je dva pripadnika Oružanih snaga BiH. Nakon toga, Omeragić je otvorio vatru na autobus GRAS-a kada su od krhotina stakla povrijeđene tri osobe. Omeragić je u porodičnoj kući izvršio.
Ovaj čin Tužilaštvo BiH je okvalificiralo kao djelo terorizma.