Arhiva članaka objavljenih na Visoko.co.ba

Pozicija BiH o procesu stabilizacije i pridruživanja: BiH uradila planove, sad ih treba provesti

Našu zemlju će predstavljati Predsjedništvo BiH na čelu sa predsjedavajućim Draganom Čovićem, predsjedavajući Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić, njegovi zamjenici i ministri finansija i trezora te vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Vjekoslav Bevanda i Mirko Šarović te ministar vanjskih poslova Igor Crnadak.

U Delegaciji EU-a će biti visoka predstavnica EU-a za vanjske poslove i sigurnosnu politiku Federica Mogherini i komesar za evropsku politiku susjedstva i proširenje Johannes Hahn.

-Koordinacijski mehanizam već imamo i to ćemo svi zajedno potvrditi u Briselu. Da, tražimo još neke prilagodbe i promjene, to je tačno i kad ih usaglasimo one će biti sastavni dio koordinacijskog mehanizma, ali do tada imamo ono o čemu smo se već usaglasili. Siguran sam da ćemo do kraja ovog mjeseca s dnevnog reda definitivno skinuti i pitanje prilagodbe Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) s EU-om – izjavio je Dragan Čović uoči puta.

Usklađivanja u toku

Bh. delegacija će tom prilikom iznijeti i službeni dokument “Pozicija BiH o procesu stabilizacije i pridruživanja”.

Poseban dio tog dokumenta, u koji je Faktor imao uvid, posvećen je “Reformskoj agendi za razdoblje 2015-2018.” gdje se navodi kako su “vlasti u BiH odlučno krenule putem reformi”. Što se tiče njezina provođenja, navodi se kako je usvojen Akcijski plan za njezino provođenje za drugu polovicu 2015. i prvo tromjesečje 2016. Podsjeća se na Izvještaj Evropske komisije o BiH za 2015. u kojem se navodi da su “potrebni značajni napori u većini područja kako bi se BiH uskladila sa zakonodavstvom EU-a”.

Dosadašnji rezultat po tom pitanju iz provođenja Reformske agende su izmjene i/ili nadopune Zakona o carinskoj politici BiH i Krivičnog zakona BiH, a u FBiH Zakona o radu, Zakona o privrednim društvima i Zakona o unutrašnjem platnom prometu. U RS-u je usvojen Zakon o fiskalnoj odgovornosti, novi Zakon o zdravstvenoj zaštiti, novi Zakon o investicijskim fondovima, a napominje se kako i “RS planira usvojiti novi zakon o radu do kraja ove godine”.

Što se tiče mehanizma koordinacije razina vlasti u BiH, konstatira se da je Vijeće ministara BiH u junu 2015. imenovalo tim za izradu i da je u julu 2015. usvojena odluka o sistemu mehanizma koordinacije koja je dostavljena Vijeću ministara BiH 2013. Napominje se kako ga treba prvo uskladiti sa SSP-om pa ga onda treba usvojiti Vijeće ministara BiH te entitetske vlade i “proces usaglašavanja je u toku”.

Za izradu Programa integriranja BiH u EU i Programa za usvajanje zakonodavstva EU-a, dva ključna dokumenta, potrebna je uspostava mehanizma koordinacije, navodi se i dodaje da bi u Program integriranja trebale biti uključene “sve razine vlasti”. Napominje se i kako je Predsjedništvo BiH usvojilo zaključak da će se formirati novi tim za pregovore i revidirati pozicija BiH po pitanju bescarinskih kvota za uvoz iz EU-a (povećanje kvota zbog ulaska Hrvatske u EU, op.a.). Navodi se i kako se pred institucijama BiH nalazi zadatak izrade Programa ekonomskih reformi za razdoblje 2016-2018. koji treba sadržavati i fiskalne mjere, a krajnji rok za dostavljanje Briselu je 31. januar 2016. U dokumentu BiH za sastanak u petak, priznaje se da na dva pripremna sastanka Parlamentarnog odbora EU-a i BiH za stabilizaciju i pridruživanje, koji su održani 28. oktobra u Strasbourgu (Strazburu) te 5. i 6. novembra u Sarajevu, nije postignut ni dogovor o poslovniku o radu i načinu donošenja odluka te da će se sljedeći sastanak održati tek 8. i 9. juna u Strasbourgu.

 Usklađenost sa EU-om

Što se tiče reforme javne uprave navodi se kako je u toku usvajanje dokumenta “Osnovi razvoja drugog akcijskog plana Strategije reforme javne uprave” koji su usvojili samo Vijeće ministara BiH i Vlada Brčko distrikta BiH, ali ne i FBiH i RS. Što se tiče provedbe presude Evropskog suda za ljudska prava u Strasbourgu u predmetima “Sejdić i Finci protiv BiH” i “Zornić protiv BiH” napominje se tek kako je 8. septembra usvojen akcijski plan za izvršenje presuda i da je ministarstvo pravosuđa BiH zaduženo da “pripremi Prijedlog odluke o formiranju Radne grupe za pripremu prijedloga amandmana na Ustav BiH i usklađivanje Izbornog zakona BiH”.

Što se tiče usklađenosti vanjske politike BiH sa zajedničkom vanjskom i sigurnosnom politikom BiH, navodi se kako je usklađenost BiH kod glasanja o deklaracijama i odlukama Vijeća EU-a postojala u 62 posto slučajeva. Napominje se kako je BiH odobreno 160 miliona eura iz IPA II fondova EU-a, ali za razdoblje 2014-2017, a ne do 2020. i oko 40 miliona eura za saniranje poplava zbog nepostojanja odgovarajućih strategija u BiH. Što se tiče regionalne saradnje, napominje se kako se redovno ostvaruju bilateralni sastanci sa zemljama regije te ističe po jedna zajednička sjednica Vijeća BiH sa Vladom Hrvatske, odnosno Srbije.

Proudly powered by WordPress