Arhiva članaka objavljenih na Visoko.co.ba

Bećirović: Međunarodna zajednica se ponaša kukavički, mora ozbiljnije zaprijetiti Dodiku

Direktor Međunarodnog instituta za bliskoistočne i balkanske studije (IFIMES) Ljubljana mr. sci. Zijad Bećirović u intervjuu za novinsku agenciju Patria govori o usložnjavanju političke situacije u BiH, nakon odluke Vlade RS da prekida saradnju sa SIPA-om, Tužilaštvom i Sudom BiH.

PATRIA: U BiH sve je napetija situacija, a posebno nakon što je Vlada RS-a donijela odluku da RS neće više sarađivati sa SIPA-om i Tužilaštvom BiH. Vaš komentar?

BEĆIROVIĆ:  Kriza koju vještački producira Milorad Dodik u BiH i regionu  sadrži više značajki i uslovljena je njegovim neučestvovanjem u državnoj vlasti u BiH. Izgubivši mogućnost ulaska u državnu vlast izgubio je mogućnost kontrole novčanih tokova u BiH koju je više od osam godina kontrolirao preko Nikola Špirića, a on je kontrolirao i preusmjeravao novčane tokove u saradnji sa Vjekoslavom Bevandom i Draganom Vrankićem, kadrovima iz HDZ-a. Neučestvovanjem u vlasti na državnom nivou, Dodik je izgubio i mogućnost kadrovanja, prioritetno počevši od SIPA-e, OSA-e Ministarstva sigurnosti i Ministarstva vanjskih poslova BiH. Dodikovi najvjerniji igrači kao što su Goran Zubac, Ana Trišić Babić, Sredoje Nović, ostali su bez angažmana, a godinama su zajedno sa Špirićem i drugim kadrovima SNSD-a sabotirali evroatlantski put BiH i izazivali i unutrašnje krize, počevši od priče u vezi sa JMBG, hapšenja SIPA-e samo na području Federaciji BiH i opstrukcijama u Ministarstvu vanjskih poslova BiH i u pogledu mehanizama koordinacije.

Treća bitna stvar zbog koje Dodik pravi krizu u BiH i regionu je katastrofalna ekonomska i finansijska situacija u Republici Srpskoj (RS) i naravno strah od akcija Suda i Tužilaštva BiH, pogotovo kada je na čelo SIPA-e došao čovjek koji pripada taboru SDS-a. Odnosno, četvrta stvar je kriminal i korupcija od čega se trenutno najviše plaši Dodik i njegova vrhuška.

Kako Dodik izaziva krizu? Jučer je to bio  referendum, danas je to neka odluka da prestaje saradnja sa SIPA-e, Sudom i Tužilaštvom BiH, sutra će biti nešto treće. Dodik radi sve ono što odvlači priču od stvarnih problema u RS-u. Njegovo neučestvovanje na državnoj razini je “idealna prilika” da svaku odluku Vijeća ministara BiH ili Predsjedništva BiH proglasi protiv interesa za RS-a i srpskog naroda, namjerno optužujući Mladena Ivanića i SDS da rade protiv interesa srpskog naroda i RS-a. To što Dodik navodno rastura BiH, odnosno se bori za  interese Republike Srpske i brine se za srpski narod,   to je zasigurno na zadnjem mjestu njegovih prioriteta. Sve je to jeftini Dodikov populizam, kroz tzv. srbovanje, iza kojeg se kriju sve nabrojane značajke i ozbiljni problemi.

PATRIA: Mnogi ovo karakterišu kao državni udar i traže reakciju OHR-a.Je li to zbilja potrebno i da li bi OHR konačno trebao jasnije iskazati svoj stav?

BEĆIROVIĆ: Međunarodna zajednica se ponaša kukavički. Počeli su izjavljivati da referendumi ne mogu naštetiti BiH, pa do toga da stalno nešto upozoravaju i prijete. Sve me pomalo podsjeća na pad zaštićene zone UN-a – Srebrenicu. Na isti  način su dopuštali Karadžićevim i Mladićevim falangama, da  uz pomoć zvaničnog Beograda  drže u okruženju skoro četiri godine grad Sarajevo, pohapse stotine pripadnika UN-a i na kraju da počine genocid u Srebrenici. Međunarodna zajednica je tada stalno nešto od 1991.god. opominjala i pravila ustupke fašističkoj vlasti koja je na kraju u Srebrenici napravila najstrašniji zločin nakon 2. svjetskog rata i to u srcu Europe. Ključno je, da se Bosna i Hercegovina privilegirano primi u članstvo NATO i EU, jer će u suprotnom doći do destabilizacije regiona i to će biti kraj ionako krhke stabilnosti i mira na Balkanu.

PATRIA: Koliko su ovakve odluke provodljive i šta može biti njihova posljedica?

BEĆIROVIĆ: Šta treba da se desi u BiH da bi se međunarodna politika konačno uozbiljila. Sigurnosni sistem u jednoj suverenoj državi ne smije biti rascjepkan. Danas MUP RS-a predstavlja možda najstabilniju  i  najpokretniju  naoružanu silu u BiH. Nije kasno da se organizira zajednički sistem sigurnosti BiH. Ovakav rascjepkani sistem sa dvije entitetske policije, SIPA-om OSA-om, Ministarstvom sigurnosti BiH, s podijeljenom nadležnošću, uključujući i Policiju Brčko Distrikta BiH, koju niko ne spominje i koja se također izdiferencirala kao posebna policijska jedinica u BiH, bez subkontrole, subordinacije i ozbiljnog nadzora, traži da se međunarodna zajednica hitno uključi u reformiranje. Međunarodna zajednica mora Dodiku uputiti jasnu prijetnju šta će se desiti ako sruši Dejtonski mirovni sporazum i izazove sukob u BiH.

PATRIA: S obzirom da je sjedište SIPA-e u Republici Srpskoj, kakve to može imati posljedice na sigurnosni sistem u BiH?

BEĆIROVIĆ: Ukoliko Dodik izdrži u RS-u i ovu etapu nakon izbora, do sljedećih Općih izbora, onda se svim učesnicima koji su izbacili Dodika iz državne vlasti ne piše dobro, ali ni BiH. Sigurnosni sistem BiH je ugrožen i prije najnovijih dešavanja, što će posljedično ugroziti i već ugrožava sigurnosni sistem EU. To se već zna ali o tome se javno ne govori.

Proudly powered by WordPress