Tuzla je i dalje najzagađeniji grad u Federaciji Bosne i Hercegovine, a vjerovatno i jedan od najzagađenijih gradova trenutno u Evropi, saopćeno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda BiH. Već dvadesetak dana za redom u ovom gradu su izuzetno visoke koncentracije sumpordioksida i prašine u zraku.
Krajem prošle sedmice u Zenici, Sarajevu, Kaknju pa i u Lukavcu je došlo do kratkotrajnog pada koncentracija zagađujućih materija, međutim u Tuzli su i tada te vrijednosti ostale na sličnom nivou.
Slična situacija bila je u nedjelju i ponedjeljak ujutro u Tuzli, gdje koncentracije sumpordioksida i lebdećih čestica pokazuju vrlo visoke vrijednosti. Satne koncentracije sumpordioksida su jučer u Tuzli dostizale više od 600 mikrograma, a dnevni su prosjeci i do tri puta više od granične i tolerantne vrijednosti.
U Lukavcu su koncentracije sumpordioksida nešto niže, ali su koncentracije prašine (PM2.5) jednako opasno visoke kao i u Tuzli gdje su jučerašnji dnevni prosjeci iznosili od 200 do 300 mikrograma po kubnom metru. Ovi dnevni prosjeci su i do deset puta veći od dnevne tolerantne vrijednosti.
Trenutna situacija nije pogodna za osobe s respiratornim poteškoćama
U ostalim gradovima se mjeri prašina prečnika deset mikrometara (PM10) te je u poređenju s njima Tuzla još zagađenija ovim polutantom jer je se u Tuzlanskom kantonu mjeri prašina prečnika 2.5 mikrometara (PM2.5). To znači da bi koncentracije prašine PM10 u Tuzli bile za najmanje 30 posto veće ako bi se mjerio PM10.
U Zenici i Sarajevu situacija slična kao i početkom prošle sedmice: koncentracije lebdećih čestica (PM10) su u oba grada dva do tri puta više od graničnih i tolerantnih vrijednosti. Koncentracije sumpordioksida u Zenici su visoke, i prelaze granične vrijednosti ali još uvijek mnogo niže od onih u Tuzli, ali i mnogo niže od onih koje je Zenica dostizala u pojedinim danima ovog mjeseca.
U Sarajevu su koncentracije sumpordioksida naglo skočile u četvrtak i petak, ali su se tokom vikenda spustile ispod graničnih vrijednosti. U ponedjeljak ujutro zagađenje zraka prati i gusta magla u kotlinama što ne znači da su koncentracije zagađujućih materija jutros išta više od jučerašnjih. U narednih nekoliko dana se ne očekuju značajne promjene meteoroloških preduvjeta za razvoj zagađenja i za očekivati je da se i u narednim danima nastavi trend porasta zagađujućih materija.
U Kantonu Sarajevo, općini Kakanj i općini Zenica još uvijek je na snazi epizoda ”pripravnost” i nadležne institucije će poduzeti mjere u skladu s lokalnim planovima interventnih mjera za slučajeve prekomjerne zagađenosti. Trenutna situacija nije pogodna za osobe s respiratornim poteškoćama, a posebno osjetljive osobe bi trebale izbjegavati duža zadržavanja na otvorenom i izlaganju značajnijim naporima.
Glavni izvori zagađenja zraka u Federaciji BiH su: domaćinstva i drugi objekti koji se zagrijavaju na kruta goriva, industrijska postrojenja, termoelektrane i saobraćaj, javila je Fena.