Arhiva članaka objavljenih na Visoko.co.ba

Istraživanje “piramide” u Mariboru i hramova Damanhura

Voditelj projekta istraživanja Bosanske doline piramida, autor i istraživač piramida u svijetu dr. Semir Osmanagić organizira naučnu ekspediciju s posjetama Sloveniji i Italiji. Naime, u periodu 18.-22. decembar 2015. tim u sastavu dr. Semir Osmanagić, istraživač Teslinih energija el. inž. Goran Marjanovic i voditelj istraživanja na Rtnju elektrotehničar telekomunikacija Sasa Nađfejl će posjetiti Maribor i Damanhur.

U Mariboru će tročlani tim imati vrlo internzivna neinvazivna snimanja uzvišenja “Piramida”. Iako su na mariborskoj piramidi rađena arheološka istraživanja još se nije obavilo ništa o prvom, najstarijem, kulturnom nivou. Predviđena snimanja će dati preliminarni odgovor na pitanje da li je ovdje zaista riječ o građevini ili prirodnom brdu.

Nakon toga, tim putuje u italijanski Damanhur, zajednicu sa svojom samoupravom, u kojoj je dr. Osmanagić već imao dva predavanja u prošlosti. Osim što će imati predavanje o novostima u vezi bosanskih piramida, istovremeno će se obaviti istraživanja uzvišenja ispod kojeg su napravljeni podzemni hramovi.

Obimna istraživanja će obuhvatiti dva seta različitih energetskih snimanja. Prvi je primjena PIP kamere (“polikontrastna interferentna fotografija”) koju je razvio britanski biolog dr. Harry Oldfield. Predviđene su četiri lokacije na različitim stranama svijeta odakle će se vršiti snimanja bioenergetskih polja iznad uzvišenja “Piramida” te na samom vrhu. Nakon toga će biti snimljena lokacija “Mestni Hrib”, koja ima izgled tumulusa.

Drugi set istraživanja obuhvata snimanje elektromagnetnih i mehaničkih energetskih spektara po MT (magnetoteluric) metodi, u opsegu od ekstremno niskih do srednjih frekvencija (mHz – kHz) za električne i magnetne fenomene. Mjerenja mehaničkih vibracija obuhvata oblast infrazvuka, zvučnog i ultrazvučnog opsega. Vršiće se i detekcija prisustva skalarnih polja “S-metrom” i orgonske energije aparatom američke firme “Helios”.

Na svakoj mjernoj tački bit će mjereni kontrolni parametri, prisustvo/intenzitet: “EM smoga”, električne mreže 50 Hz, jakosti dinamičkih, magnetnih i električnih polja i radio valova, zatim temperature, vlažnosti i nivoa buke.

Među opremom su i slijedeći mjerni instrumenti:

1. Teslameter TM 40 [H50Hz, nT]
2. Trifield meter, 100XE [H, mG; E, V/m]
3. Digital multimeter Mastech MS8229 [T, oC; Hum, %; Noi, dBrel]
4. VF-Broadband amplifier, “E”-sensor: rod antenna, l = 30 cm; “H”– sensor: open coil antenna; “M”-sound sensor: “Knowles” Piezo Ceramic ST Microphone (BL series)
5. Digital storage oscilloscope with FFT, 3202A, 200 MHz, 1GSa/sec
6. S-meter, Bedini version of Dea/Faretto detector, IB Mraz, [Sc, Ampl., % deflection]
7. Experimental life energy meter, Helios [Or, Range, Fine, Coarse, % deflection]

Ova istraživanja dio su šireg projekta pronalaženja i verifikacije piramida u Europi. Suradnici Fondacije “Arheološki park: Bosanska piramida Sunca” Irena Jarc iz Ljubljane i Tatjana Sučec iz Zagreba, suorganizatori su ovih posjeta.

Proudly powered by WordPress