Dok je cijeli svijet slavio Novu godinu i dočekivao je sa spektakularnim vatrometima, nebo iznad Gaze je bilo tamno i olujno, a ulice puste. Hamas je zabranio javnu proslavu Nove godine jer to smatraju “običajem Zapada” i da se “kosi sa islamskom vjerom”.
Nažalost, stanovnici Gaza Cityja i nemaju prevelikog razloga za slavlje. Njihovi domovi su uništeni, a preživjeli su više gladni nego siti. Veliki broj djece je ostao bez roditelja i veliki broj roditelja je ostao bez djece.
Svakodnevna su ubistva, ranjavanja, zabrane kretanja, bombardovanja… Egipatski vojni avioni izveli su nekoliko zračnih napada na grad Rafah koji se nalazi na granici sa pojasom Gaze. Umjesto vatrometa, nebom je odzvanjao zvuk aviona i detonacija. Do sada su uništili 20 tunela duž granice sa Gazom.
Prema podacima Programa mentalnog zdravlja Gaze, 51 posto djece još pati od posljedica rata. Nestabilno političko okruženje, opsada, pogoršana ekonomska situacija i nedostatak osnovne zaštite, znači da i u vrijeme relativnog mira ne budu uklonjeni uzroci traume zbog čega se djeca ne mogu oporaviti.
“Godinama cijele porodice su bile izložene različitim vrstama trauma, od mučenja do hapšenja, invazija i bombardovanja. Nikada ne možete garantovati da je posljednji zračni napad zaista posljednji, a opsada se nikada nije okončala”, kazali su psiholozi.
Domovi još nisu obnovljeni, uprkos pomoći koju šalju arapske i druge zemlje. Ono čemu su se u ovogodišnjem danu mogli obradovati stanovnici, jeste hrana koja je stigla u vidu humanitarne pomoći. Humanitarian Relief podijelilo je hranu za oko 9.000 porodica.
Djevojčica Farah Baker koja je u 2014. godini putem Twittera svakodnevna pisala o užasima rata u Gazi, postavila je fotografiju kalendara i napisala: “Sretna sam što nisam morala doživjeti rat i u 2015. godini. Nadam se da će 2016. godina biti bez ratova u svijetu. Sretna Nova godina”.