Arhiva članaka objavljenih na Visoko.co.ba

Kreševo: Kolijevka srednjobosanskog škriljavog gorja bogatog rijetkim kristalima

Gledajući kroz historiju, područje Kreševa je bilo uvijek bogato raznim rudama, rudnim nalazištima i radišnim ljudima. Eksploatacija tih ruda kojim se trgovalo vršila se još u vrijeme Dubrovačke republike.
U Kreševu nema djeteta koje ne zna sve vrste minerala i kamena koje postoje na području te općine. O tome uče od malih nogu od svojih baka i deda, roditelja, a potom u školama.

Zavičajna udruga Kreševski citrin postoji 15 godina, a čine je stručni članovi i amateri koji se bave istraživanjem, proučavanjem i zaštitom kristala i minerala. Oni su najveći poznavatelji ovog lokaliteta u srednjobosanskom škriljavom gorju, a to je prostor od Tarčina do Jajca koji je bogat rudama i nekada se zvalo Bosansko rudogorje”, rekao je Dalibor Sičanica iz Općine Kreševo.

Citrin je veoma aktivno udruženje koje je pokrenulo nekoliko bitnih stvari koje su značajne za BiH, a poznate u cijelom svijetu. Na prvom mjestu je Sajam minerala, stijena, fosila, dragog i poludragog kamenja koji se održava već 12 godina i svake godine privuče 2.000 posjetilaca i 60 izlagača iz osam zemalja. Tu je i Geokamp koji je osmišljen kao druženje u prirodi, a djeca i mladi spavaju u šatorima i istražuju područje iznad Kreševa.

“Profesionalci i amateri, te zaljubljenici u kristale i minerale učestvuju u Geokampu i traže primjerke kristala i minerala. Citrin je napravio i Geostaze koje imaju edukativni i turistički karakter i rade puno s mladima i djecom. Svaki mjesec imaju 1-2 edukativne radionice u kojima učestvuje veliki broj mladih”, kazao je Sičanica.

k1Upravo zbog toga svako dijete zna osnove geologije i ima svoju malu zbirku kristala. Bogatom zbirkom može se pohvaliti i Citrin koju drži u svojim prostorijama u starom dijelu Kreševa. Vrata su uvijek otvorena za sve znatiželjne ljude koji žele vidjeti koje bogatstvo bh. priroda ima.

“U Kreševu se mogu naći kvarc, gorski kristal, ćađavac, citrin, kalcit, pirit, halkopirit, azorit, malahit, kovelin, cinabarit, barit, getit i brojni drugi”, istakao je Sičanica.

Proudly powered by WordPress