Na posljednjoj sjednici Općinskog vijeća Maglaj donesena je odluka da 1,27 miliona KM, koliko je Općina dobila na ime sanacije šteta od poplava od Federalnog štaba Civilne zaštite i na osnovu prijedloga Federalne komisije za procjenu šteta, dobiju građani koji su vlastitim sredstvima obnovili poplavljene domove, bez pomoći donatora.
Stavovi vijećnika
Sjednici je prisustvovalo i stotinjak članova Udruženja “Poplavljeni građani 2014”, koji su iz prve ruke mogli čuti stavove vijećnika.
Načelnik općine Mehmed Mustabašić (SDA) informirao je prisutne o sredstvima koja su dodijeljena od Federale uprave CZ za sanaciju stambenih objekata u iznosu od 1,27 miliona KM, ali je istaknuo i probleme sa punjenjem Federalnog fonda za pomoć i nekim od nerealiziranih transfera Maglaju.
– Federalni fond za pomoć poplavljenima ne puni se onako kako smo očekivali. Građani kojima su kuće totalno uništene u klizištima, potpisali su prije dva mjeseca ugovore s Fondom, ali pare još nisu dobili – naglasio je Mustabašić.
Mirsad Mahmutagić, predsjednik Kluba vijećnika Socijaldemokratske partije, istaknuo je da svi građani koji su sami obnovili domove, trebaju dobiti isti iznos, i to po 2.000 KM. S ovim se nisu složili vijećnici Stranke demokratske akcije.
– Prilikom dodjele sredstava nadležni su dužni voditi računa o visini štete i dodijeljenoj pomoći građanima iz drugih izvora. Ne mogu svi dobiti isti iznos nego na osnovu visine štete – rekla je vijećnica Selma Avdić (SDA).
Alen Džinić, predsjednik Udruženja “Poplavljeni građani 2014”, naglasio je da se više od godinu manipulira ovom populacijom.
Cijeniti vlast
– Nas je u Udruženju 536, to je skoro 2.000 glasača. Mi ćemo znati cijeniti onu vlast koja nam je izašla ususret – rekao je Džinić.
Nakon diskusija, Vijeće je zaključilo da će sredstva, čim 1,27 miliona KM bude operativno, biti prebačena članovima Udruženja “Poplavljeni građani 2014” i podijeljena u skladu s donesenim kriterijima, usaglašenim sa predstavnicima Udruženja.
Od 536 građana koji su vlastitim sredstvima obnovili poplavljene kuće i stanove, njih skoro 450 učlanilo se u Udruženje “Poplavljeni građani 2014”.
Od 2.000 do 10.000 KM
Na sjednici Vijeća koja je održana u julu prošle godine, usvojena je Odluka o iznosima koje bi poplavljeni građani koji su vlastitim sredstvima obnovili svoje domove, trebali dobiti na ime obeštećenja i kreću se od 2.000 do 10.000 KM.
Da bi se obeštetili svi građani, prema nekim nezvaničnim informacijama, potrebno je skoro 2,5 miliona KM.