Tokom razgovora razmotrena su pitanja vezana za bilateralnu saradnju sa akcentom učešće BiH u Platformi saradnje 16 zemalja Centralne i Istočne Evrope sa Kinom, saopšteno je iz Ministarstva vanjskih poslova BiH.
Na sastanku su razmijenjena mišljenja i informacije o saradnji dvije zemlje u multilateralnim organizacijama, kao i o globalnim političkim kretanjima, te izraženo zadovoljstvo uzlaznom putanjom političkih odnosa, kao i dobrom dinamikom posjeta na visokom i najvišem nivou.
Naglašeno je da u političkom smislu dvije zemlje imaju veliki stepen razumijevanja, uvažavanja i povjerenja i Kina je zahvalna BiH za podršku principu i politici jedne Kine.
Tokom konsultacija je ocijenjeno da obim trgovine, kao i iznos kineskih investicija u BiH, neprekidno raste i izražena je spremnost obje zemlje za nastavak saradnje.
Zamjenik ministra Brkić istakao je da je očuvanje i unapređenje odnosa na svim nivoima s Kinom vrlo važno za BiH.
On je izrazio zadovoljstvo saradnjom BiH i Kine u okviru “16+1”, kao i kineskom inicijativom “Jedan pojas-jedan put” i posebno saradnjom u oblasti energetike i transporta.
Zvaničnici Kine istakli su da buduća saradnja i ulaganja u BiH treba da budu koncipirani u tri oblasti, odnosno u poljoprivredi, energetici i putnoj infrastrukturi.
U vezi s tim, Brkić je predložio da se kineske kompanije uključe u izgradnju Jadransko-jonskog autoputa, u dijelu kojim prolazi kroz BiH.
S obzirom na pozitivna iskustva sa projektom Termoelektrane Stanari i drugim kineskim investicionim projektima u BiH koji su u toku, on je naglasio da su kineski investitori dobrodošli i da imaju veliku podršku vlasti u BiH.
Sagovornici su se saglasili u ocjeni da je bilateralna saradnja vrlo dobra i u drugim područjima, posebno u oblasti kulture što je potvrđeno otvaranjem Konfućijevog instituta na Univerzitetu u Sarajevu, zatim u oblasti turizma, nauke i obrazovanja.
Takođe je izraženo zadovoljstvo visokim stepenom saradnje BiH i Kine na multilateralnom planu, a razgovarano je i o reformi Vijeća sigurnosti UN.