Pristupanje naše Svjetskoj trgovinskoj organizaciji, osim nekoliko zemalja s kojima naša zemlja još pregovara, najviše koči FBiH. Naime, Zakon o unutrašnjoj trgovini FBiH nije u skladu sa principima Svjetske trgovinske organizacije. Prije nekoliko godina pokrenute su i izmjene tog zakona, ali je rješenja još nema.
Od Federacije BiH, Brazila, Ukrajine i Rusije zavisi ulazak naše zemlje u Svjetsku trgovinsku organizaciju. Naime, Zakon o unutrašnjoj trgovini FBiH najviše koči taj proces. Od samog početka primjene, zakon je sporan iz više razloga. Sporno je to što se njime propisuje da prodajni objekti površine veće od hiljadu kvadratnih metara u svom asortimanu moraju imati zatupljeno 50 posto domaćih proizvoda. Iako su izmjene zakona dobile podršku Zastupničkog doma Parlamenta FBiH u ljeto 2014. godine, krajem 2015. godine Vlada FBiH ga povlači na doradu. I od tada je skoro tri godine put BiH prema Svjetskoj trgovinskoj organizaciji blokiran.
“Dom naroda ga u tom sazivu nije razmatrao. Zakon je ostao i u proceduri u novom sazivu Doma naroda. Međutim, Vlada FBiH ga 29.10.2015. povlači iz parlamentarne procedure”, pojašnjava Izmir Hadžiavdić, sekretar u Parlamentu FBiH
Zakon o unutrašnjoj trgovini mora biti usklađen sa Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju i shodno tome potrebno je jasno definisati šta je to domaći proizvod te koliko je uopće moguće na bh. tržištu imati 50 posto njihove zastupljenosti. Na tome je potrebno hitno raditi, poručuje premijer Vlade Fadil Novalić. Naglašava da Federacija BiH mora ukloniti diskriminaciju roba u trgovinama.
“Tačno je da standardi WTO-a dolaze i do nas. Prepakovani kroz SSP, kroz tih 35 poglavlja, svakako će izazvati djelovanje u BiH”, ističe Novalić.
Postojeći Zakon o unutrašnjoj trgovini FBiH, osim što krši pravila konkurencije, nemoguće ga je implementirati, jer niko od ovakvog zakonskog rješenja nema koristi – samo štetu, upozorava ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović.
Osim zakona o unutrašnjoj trgovini, probleme prave Brazil, Ukrajina i Rusija. Ukrajina i Rusija, tvrdi ministar, imaju nerealne zahtjeve. Obje zemlje žele slobodnu trgovinu, dok Brazil traži bescarinski uvoz goveđeg i pilećeg mesa u BiH. U februaru se očekuju bilateralne konsultacije sa ove tri zemlje.
“Problem je što su te tri zemlje izrazile interes da po pitanju pristupanja BiH u WTO bilateralno pregovaraju da bi za sebe kroz te pregovore izvukle maksimalan benefit za neke svoje proizvode”, navodi Šarović.
Ako ispregovara bilateralne sporazume, do kraja godine, BiH može ući u Svjetsku trgovinsku organizaciju, i pored nedonošenja zakona o unutrašnjoj trgovini FBiH, poručuje državni ministar.