Arhiva članaka objavljenih na Visoko.co.ba

Sve je više sumnjivih oglasa za poslove u inozemstvu

Loš socio-ekonomski status i nemogućnost pronalaska posla mnoge naše sugrađane tjeraju na očajničke poteze poput javljanja na sumnjive oglase za poslove u inozemstvu. Na to su upozorili iz Udruženja Novi put, koji se bavi borbom protiv trgovine ljudima. Zbog uočenog povećanog broja takvih oglasa na području Hercegovine, apeliraju na sve građane, posebice žene, da dobro provjere pozadinu oglasa i ne nasjedaju na obećanja o brzoj i lakoj zaradi.

Brza i laka zarada ne postoji – upozoravaju u Novom putu, putem čije se telefonske linije za pomoć – 060 315 56 63 – svakodnevno zabilježi mnoštvo poziva u kojima građani prijavljuju sumnjive oglase. Aktivistice su provjeravale veći broj oglasa i alarm se upalio.

“Iza tih oglasa stoje vješti manipulanti koji obećavaju posao u inozemstvu – njega i briga za starije i iznemogle osobe, čuvanje djece ili regrutovanje eskort dama”, kaže Edisa Demić, predsjednica ovog mostarskog udruženja.

Oglasi su različiti, ali im je jedno zajedničko – kvalifikacije nisu potrebne. Nude se enormne plaće – čak i do 5 tisuća eura mjesečno. Mnogi u Novom putu anonimno traže savjet.

Kako navodi Abida Pehlić, voditeljica projekta, u jednom oglasu za njegovateljicu u Njemačkoj uopće nije traženo poznavanje njemačkog jezika niti završena srednja medicinska škola.

Provjeriti poslodavca i tražiti radnu dozvolu – neke su od glavnih preporuka aktivistica Novog puta, jer se za kontakte ostavljaju slobodne internetske adrese, a brojevi telefona su najčešće brojevi prepaid kartica. Kada je riječ o trgovini ljudima u BiH, nažalost, situacija je loša. Nekada smo bili zemlja tranzita, a danas zemlja porijekla.

Demić ističe kako je za prošlu godinu evidentirano 49 žrtava trgovine ljudima, a bio je i veliki broj naših građana koji su bili eksploatisani u Azerbejdžanu – preko 600 radnika.

Djeca se najčešće vrbuju radi prosjačenja, muškarci radi radnog, a žene i zbog radnog i zbog seksualnog izrabljivanja. U MUP-u HNK-a, u protekloj godini, ističu, nisu imali zabilježene slučajeve prijave sumnjivih oglasa, kao ni trgovine ljudima.

Glasnogovornik MUP-a HNK-a Ljudevit Marić podsjeća na slučaj ukrajinske državljanke Olene Popik, od prije nekoliko godina, gdje su osumnjičeni procesuirani.

U Novom putu su svjesni da svi oglasi nisu sumnjivi, no pozivaju na oprez. Građani svoje sumnje mogu prijaviti anonimno na ovaj besplatan telefonski broj, jer žrtve mogu biti svi.

Proudly powered by WordPress