Kada je pet bosanskohercegovačkih firmi potpisalo sporazum o bescarinskom izvozu 15.000 tona mesa u prošloj godini za Tursku, bosanskohercegovački uzgajivači tovne junadi ocijenili su ovo kao posao stoljeća. Ali samo kratko. Danas je nastavak posla ugrožen jer su pojedini mešetari falsifikovali dokumentaciju, zbog čega se sumnja da je uvozno meso prodavano kao domaće.
Kako je kazao Mirko Šarović, ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, u tri izvozna objekta uočene su nepravilnosti – utvrđen je jedan broj falsifikovanih stočnih pasoša, 725 do sada je utvrđenih.
Među onima kod kojih su uočene nepravilnosti je travnička Mesna industrija Bajra, koja je pod direktnim veterinarskim nadzorom Srednjobosanskog kantona, a čiji inspektor u stalnom nadzoru za FTV kaže da je iznenađen.
“Ništa u ovoj firmi nije se radilo bez prisustva inspektora iz Republike Turske. Kad se sve završi i kad se odobri izvoz, sva dokumentacija, originalna dokumentacija, šalje se u Odjeljenje za obilježavanje životinja za područje Federacije u Mostar”, navodi Mustafa Zorlak, veterinarski inspektor u stalnom nadzoru u firmi Bajra.
Bilo bi, kaže, potpuno logično da su ga iz Mostara obavijestili odmah nakon uočenih nepravilnosti, ne čekajući okončanje projekta ili, jednostavno kazano, ‘nakon što je meso u Turskoj već pojedeno’.
Predstavnici firme Bajra nisu željeli pred našu kameru. Međutim, odlučili su govoriti kada su vidjeli da snimamo objekte. Direktor firme Bajra Numo Haseljić zatražio je da se to prekine hvatajući objektiv kamere.
Za razliku od njega, domaći uzgajivači tovne junadi ogorčeno kažu da oni nisu ni imali priliku biti dio izvoznog projekta. Među njima je i Ivica Ladan, koji u svojim štalama ima dvije stotine grla. Ovaj uzgajivač iz Jajca kaže da u zadnje dvije nije prodao nijednu životinju.
Slična situacija je i sa ostalima, koji svoja tovna grla prodaju malim klaonicama i najčešće na crno. Stoga i ne čudi da poteze državnih institucija pozdravljaju.
“Vjerujem da će oni povesti računa o tome da ne bi se desilo to što je trebalo da se desi – da jednostavno mi budemo ugašeni”, kaže Selvedin Kasumović predsjednik Skupštine Federalnog udruženja poljoprivrednih proizvođača.
Od novembra prošle godine inspektori brojnih državnih i entitetskih institucija provjeravaju navode o mogućim zloupotrebama u projektu izvoza mesa u Tursku.
Dok ministar Šarović tvrdi da se kontrole nastavljaju, u Tužilaštvo BiH stigao je izvještaj Državne agencije za istrage i zaštitu.
Uzgajivači tovnih grla, ipak, vjeruju u nastavak projekta sa Turskom. Nezvanično saznajemo da bi mogao biti umanjen za pet hiljada tona, ali, kažu, i to bi osiguralo nekoliko hiljada radnih mjesta. A država neka radi svoj posao.