Arhiva članaka objavljenih na Visoko.co.ba

Opet posvađani idemo u Brisel: Stanje je krajnje zabrinjavajuće po ionako urušeni kredibilitet BiH!

Mehanizam koordinacije, kao jedan od glavnih uvjeta da aplikacija za članstvo BiH u EU bude kredibilna, usvojen je 26. januara na sjednici za koju niko nije znao, pa čak ni najveće zakonodavno tijelo u BiH Parlamentarna skupština BiH, piše novinska agencija Patria.

Premijer Denis Zvizdić kao što je poznato, obmanuo je poslanike na sjednici 3. februara kazavši da će Mehanizam korodinacije biti usvojen do 15. februara, a zapravo je znao da je on već usvojen, što je bukvalno razbjesnilo poslanike, nevladin sektor, ali i javnost u BiH koja sve češće i jače traži transparentniji rad vlasti.

I nismo dugo čekali da spoznamo pravu istinu, da entiteti nisu bili uključeni u izradu mehanizma, već im je on serviran usvojen i dogovoren, a reakcije su odmah krenule. Jasno je da se radilo o političkom dogovoru, a ne institucionalnom.

Vlast iz Republike Srpske glasno kaže da „za RS mehanizam koordinacije ne postoji, onaj objavljen u Službenom glasniku BiH ne priznaju“.

Almir Terzić, politički analitičar u razgovoru za Patriju upozorava da „nakon stava Vlade RS-a bojim se da Bosna i Hercegovina više, ako je i imala, nema utvrđen mehanizam koordinacije“.

– S obzirom da je to prvi od tri uvjeta za kredibilnu aplikaciju za članstvo Bosne i Hercegovine u EU, smatram kako bi nas ovo što se dešava u ponedjeljak, 15. februara u Briselu moglo izložiti neviđenom blamu i sramoti pred svih 28 ministara vanjskih poslova EU. Još nismo ni predali aplikaciju za članstvo, a već smo u Brisel poslali informaciju kako nismo ništa dogovorili, odnosno kako ćemo se zapravo dogovarati vezano za mehanizam koordinacije – kaže Terzić.

Dakle, Bosna i Hercegovina će najmanje govoriti jednim glasom, govori Terzić i nastavlja:

– Ponavlja se stara praksa da ćemo na djelu imati dva ili više, tri glasa prema EU. Mislim kako Vijeće ministara BiH nije smjelo niti imalo pravo skrivati informacije o važnom pitanju kao što je mehanizam koordinacije. To je nekorektno prema građanima Bosne i Hercegovine, javnosti, ali i zastupnicima i delegatima Parlamentarne skupštine BiH koji su već mjesecima postavljali pitanje šta je sa ovim, ali i drugim uslovima koje je pred BiH postavila EU. Kako je moguće da u državi Parlamentarna skupština BiH kao najviše zakonodavno tijelo ne zna šta radi izvršna vlast. Po meni to im je veoma ozbiljna, uznemirujuća poruka da li uopće funkcionira zakonodavna vlast – ističe Terzić.

On dodaje da je sada sasvim nebitno šta sadrže rješenja koja su objavljena u Službenom glasniku BiH kada ona neće biti primjenjivana, odnosno ne važe u pola države.

– Ne postoji jedan glas iz BiH u ovom trenutku. Stanje je krajnje zabrinjavajuće po ionako urušeni kredibilitet BiH. Ne u državi, nego u Briselu. Da sam kojim slučajem zvaničnik BiH na bilo kojoj razini sramio bi se u ponedjeljak, 15. februara pogledati u oči ministrima vanjskih poslova EU. Jer, opet idemo posvađani u Brisel – dodao je Terzić.

Proudly powered by WordPress