Osnovna zamjerka vladajuće strukture iz RS-a o mehanizmu koordinacije je ta što je on usvojen tajno, bez prethodnog usaglašavanja s Vladom RS-a. Osim toga, predsjednik RS Milorad Dodik ranije je izjavio da je neprihvatljivo da u mehanizmu koordinacije odluke donosi većina prisutnih na sastanku, preciziravši da nedolazak na sastanak može predstavljati legitimnu političku poruku.
Koje su konkretne zamjerke Vlade RS na mehanizam koordinacije do danas nije prezentovano, a opozicija u manjem bh. entitetu smatra da vladajuća struktura na taj način svjesno skreće pažnju s priče o referendumu.
“Mi ne znamo otkud toliko protivljenje mehanizmu koordinacije, jer do danas nismo čuli nijednu konkretnu zamjerku ili sugestiju o tome. Željka Cvijanović nijednom izjavom nije konkretno obrazložila koje su to zamjerke na usvojeni mehanizam koordinacije, što samo govori da je vladajućoj strukturi stalo samo do blokada čitavog procesa evropskih integracija”, kazao je Borenović u razgovoru za Klix.ba.
Borenović je također kazao kako se konstantnim negiranjem mehanizma koordinacije želi skrenuti pažnja s fijaska i farse o referendumu.
Redovna sjednica Narodne skupštine RS održat će se 1. marta, a na dnevnom redu nije predložena nijedna tačka o temi mehanizma koordinacije. Također, nema informacija da će biti održana posebna sjednica o mehanizmu koordinacije, zbog čega se stječe dojam da Vlada RS u ovom trenutku ima cilj blokirati rad državnih institucija kroz odbijanje učestvovanja u tijelima mehanizma koordinacije.
“To je već isprobana formula aktuelne Vlade RS, a to je pravljenje problema tamo gdje ga nema i skretanje pažnje sa isprazne politike, jer ukoliko odbiju učestvovati u tijelima mehanizma koordinacije, to onda znači da je Vlada RS protiv evropskog puta i RS i BiH”, zaključio je Borenović.