Isplatu ozloglašenog “bijelog hljeba” tražili su prijašnji zamjenik premijera Federacije Bosne i Hercegovine i federalni ministar trgovine Aleksandar Remetić i bivša federalna ministrica okoliša i turizma Snježana Soldat, oboje kadrovi DF-a.
Na dnevnom redu sjednice Komisije za rješavanje statusnih pitanja članova Vlade Federacije Bosne i Hercegovine i njihovih savjetnika 23. septembra 2015. godine našla se i tačka: “Zahtjev za donošenje rješenja o ostvarivanju prava na naknadu plaće nakon prestanka javne funkcije podnosene od Snježane Soldat, bivše federalne ministrice okoliša i turizma”.
Zahtjev je uslijedio samo osam dana nakon što je predsjednik Federacije BiH Marinko Čavara prihvatio njenu ostavku zbog, kako je obrazložio, “nepoštivanja Ustava i zakona u FBiH”.
Soldat je u kratkom razgovoru za Klix.ba potvrdila da je podnijela zahtjev za “bijeli hljeb”, ali da Vlada Federacije BiH nikada nije odgovorila na njega. Tako je bivša ministrica odlukom Vlade FBiH ostala bez željenog “bijelog hljeba”.
Slična je situacija i sa njenim stranačkim kolegom Aleksandrom Remetićem čiji se zahtjev za isplatu nezarađenih plaća našao na sjednici Komisije 5. novembra prošle godine i to kao dopunska tačka dnevnog reda koja je glasila: “Zahtjev prijašnjeg zamjenika premijera FBiH i federalnog ministra trgovine, Aleksandra Remetića za ostvarivanje prava na naknadu plaće u trajanju od 12 mjeseci”.
Remetić je zahtjev podnio sedam dan nakon razrješenje sa dužnosti ministra. Naši izvori u Vladi Federacije BiH ističu kako je i Remetićev zahtjev odbijen i to isključivo iz razloga što je izvršna vlast u FBiH donijela odluku da svi zahtjevi o ostvarivanju prava na “bijeli hljeb” budu odbijeni.
Podsjećamo, pored Remetića i Soldat zahtjev za “bijeli hljeb” podnijeli su i bivši funkcioneri Demokratske fronte u Vijeću ministara BiH i to bivši ministar saobraćaja i komunikacija BiH Slavko Matanović i bivši zamjenik državne ministrice odbrane Emir Suljagić.
Smijenjeni kadrovi Demokratske fronte iz Vijeća ministara tako će u narednom periodu primati nezarađene plaće u iznosu koji je dosta iznad prosječnog standarda plaća građana BiH. Iz Vijeća ministara Bosne i Hercegovine potvrđeno je da će Slavku Matanoviću mjesečno biti isplaćivano 2.847,94 KM po osnovu “bijelog hljeba”, dok će Emir Suljagić građane BiH mjesečno koštati 1954.47 KM.