Arhiva članaka objavljenih na Visoko.co.ba

Sony otkupio hitove The Beatlesa od Michaela Jacksona

Michael Jackson više nema tzv. publishing prava na pjesme The Beatlesa. Njegovu polovicu vlasništva Sony/ATV Music Publishing otkupio je partner Sony za 750 milijuna američkih dolara i time stekao vlasništvo u cijelosti.

Da bismo objasnili i razumjeli što se dogodilo trebamo poći u prošlost. Prije toga kratko ćemo podsjetiti da se autorska prava na neku pjesmu dijele u dva dijela: prvi dio je autorski, osoban i neotuđiv, a drugi je dio tzv. publishing (nakladnički dio) kojim se može trgovati i koji vlasniku omogućuju raspolaganje za, primjerice, potrebe filma, radija, televizije, notnih zapisa, odjeće, svega.

U osamdesetim godinama prošlog stoljeća Michael Jackson i Paul McCartney bili su prijatelji koji su se družili i izvan glazbene sfere, a jednom se Macca pohvalio Jacksonu kako zarađuje milijunske iznose od autorskih prava na tuđe pjesme koje je otkupio. Između ostalog, McCartney – odnosno njegova MPL Communications – vlasnik je prava na pjesme Buddya Hollya i Carla Perkinsa, pa svaki put kad čujete “That'll Be The Day” ili “Blue Suede Shoes”, znate čija se blagajna puni.

Publishing prava gotovo svih pjesama The Beatlesa, odnosno tandema Lennon-McCartney, pripadala su tvrtki Northern Songs Ltd u kojoj su obojica imala 15 posto dionica kada je 1963. osnovana. Pet godina kasnije preostali vlasnici prodali su svoje udjele tvrtki Associated Television (ATV), pa kako su se Lennon i McCartney odjednom našli u nepovoljnijem položaju kao manjinski vlasnici – i sami su prodali svoje dionice ATV-u.

Sredinom osamdesetih, katalog ATV-a pušten je na tržište i prvo je na otkup ponuđen Paulu McCartneyu za 20 milijuna funti. On je odlučio odigrati pošteno i u pregovore uključiti Yoko Ono, udovicu Johna Lennona, s kojom bi podijelio trošak pola-pola. Dok su se oni dogovarali, u lipnju 1985. godine Jackson je dao ponudu od 47 milijuna dolara i tako došao u posjed pjesama Johna Lennona i Paula McCartneya. Prijateljski odnosi s McCartneyem su, jasno, zahladili.

Dio pjesama nastalih prije osnutka Northern Songs Ltd McCartney je otkupio, no neke od najvažnijih i najpoznatijih pjesama The Beatlesa bile su u vlasništvu Michaela Jacksona. On je 1995. sklopio dogovor sa Sonyem te svoje pjesme i pjesme The Beatlesa spojio u novoosnovanu Sony/ATV Music Publishing, zadržao pola vlasništva nad novom tvrtkom i u džep spremio oko 95 milijuna dolara.

Uz The Beatlese, Jackson je imao prava i na pjesme Boba Dylana, Marvina Gayea, Carole King, Joni Mitchell, Williea Nelsona, Roya Orbisona, Queen i oko tri milijuna drugih pjesama. Prema nekim procjenama Sony/ATV Music Publishing godišnje je zarađivala 1,2 milijarde dolara.

Napomenut ćemo da ugovor s početka teksta nije još finaliziran, pregovori još traju, a ako ne bude značajnih obrata na snagu bi trebao stupiti posljednjeg dana mjeseca ožujka. Iz sporazuma o preuzimanju izuzete su sve pjesme Michaela Jacksona.

Novcem će se otplatiti Jacksonovi dugovi, a ono što ostane uložit će se u zakladu za njegovo troje djece.

 

Proudly powered by WordPress