Prije nego se počne kalkulisati i nagađati sa imenima kandidata za načelnika odnosno listama za Općinsko vijeće pred naredne Lokalne izbore koji će se održati 02.10.2016.godine postaje jasnije da će čak i nekada najveće stranke u Federaciji BiH biti prinuđene da formiraju koalicije prije samih izbora i kao takve nastupe na izborima.
Već ranije su se dogovorili SDP i DF da će nastupiti zajednički i da će imati zajedničke kandidate za nečalnika. Prije nekoliko dana u svom obraćanju javnost Bakir Izetbegović u jednoj rečenici stidljivo je provukao mogućnost da SDA i SBB na narednim izborima u Federaciji BiH nastupe sa zajedničkim kandidatima za načelnike općina.
Šta bi to konkretno značilo za Visoko?
Prije svega vjerovatno će se smanjiti broj kandidata u odnosu na prije četiri godine kada ih je u Visokom bilo sedam (Babić Amra, Mušinbegović Kemal, Dlakić Jasmin, Alibegović Munib, Brkić Ramiz, Hećo Vahid, Dervišbegović Dženana).
Ako bi SDA i SBB zaista imali jednog kandidata sasvim je jasno da bi to ime predložila SDA.
Kada su u pitanju SDP i DF najbolja bi opcija bila da DF predloži kandidata jer statistika kaže da SDP u Visokom loše prolazi po ovom pitanju, s tim da je pitanje ko bi to iz DF-a mogao biti izuzev Lejle Imamović i Jasmine Semić. Lejli se politički ne isplati jer je već u Skupštini ZDK i Domu naroda, dok su šanse da opet žena bude načelnica male, iz razloga jer se Visoko “nakusalo” žena u politici i feminizma kao takvog u ove četiri godine.
Samostalno SBiH rasturena kakva jeste teško može sama nešto napraviti jer čak i kad su najjači bili u Visokom Asmir Hodžić kao njihov kandidat je bio tek dobar saradnik Muniba Alibegovića.
Senad Trako je mudar poznavalac političkih prilika bez obzira što BPS nije pretjerano velika stranka u Visokom. Dva vijećnika i jedan zastupnik u Skupštini ZDK nije tek statistički podatak nego ozbiljan izborni rezultat. Nema više Halima Derviševića, ali tu je Mirnes Fatić kao moguća opcija.
ASDA prema našim analizama nema šta posebno razmišljati, oni treba da kandiduju Refika Kurgaša koji je na proteklim Općim izborima pokazao da ima kapacitet kod biračkog tijela, a u protekle četiri godine znalački i strateški se bavio obilaskom mjesnih zajednica, i kako to vole reći pred izbore, “terena”, na kojem je zasigurno dobio tačnu dijagnozu svojih potencijalnih mogućnosti.
Nezavisna lista koja se nameće sama po sebi u slučaju da SDA ne ponudi drugu šansu Amri Babić je izvjesnost koju bi predvodila upravo aktuelna načelnica. Sa jakom bazom, svim tim iftarima, vjerskim i nacionalnim osjećajima prije četiri godine dobacila je do 5914 glasova, pitanje je može li to ponoviti iz sredstava vlastitog budžetiranja kampanje.
Priželjkivani scenarij
Javnom mnijenju željnom predizbornih kalkulacija najbolji mogući i najpošetniji scenarij bi bio slijedeći.
SDA, odnosno Halim Zukić bi trebao da kandiduje sam sebe i tako otkloni svaku zebnju i sumnju o sebi, kako u pojavnom, tako i u intelektualnom smislu. A zlim jezicima začepi usta vezano za sve prethodne izbore otkako je predsjednik u kojima SDA nije ostvarila nikakve značajne pobjede.
ASDA, ili predsjednik KO ASDA Refik Kurgaš treba da kandiduje sam sebe i konačno spozna šta Visoko misli o njemu i kako ga doživljava.
SDP-u bi u cilju poštene borbe bilo najbolje da kandiduje Muhameda Husića pa da i on u društvu lidera drugih partija vidi koliko vrijedi na političkom terenu. S tim da bi bilo konačno vrijeme i da Dejan Šćepanović napravi iskorak i spozna koliko se u Visokom cijeni političko poštenje i hrabrost suočavanja sa onima koji su od Visokog napravili provinciju u pozadini.
Demokratska fronta u nedostatku prepoznatljivog političkog kadra na lokalnom nivou i ukoliko ne želi podržati onog koga predloži SDP u najboljem slučaju bi trebala usmjeriti svu političku pamet i dozvoljena sredstva da animira Kemala Mušinbegovića sada već bivšeg kadra SBB-a koji je prije četiri godine kao potpuni politički anonimus osvojio 3.397 glasova. Njegova politička hrabrost u vlastitoj stranci kao i istupi u Skupštini ZDK zasigurno nisu prošli nezapaženo tako da bi bio i favorit u trenutnoj konkurenciji.
Amra Babić koju je u politiku natjerala nepravda prema vlastitim riječima suočava se sa još jednom nepravdom unutar stranke koja joj je i omogućila da proputuje cijelim svijetom. Ona bi iz ljudskih razloga, zbog sebe lično i onih 5914 birača sa prošlih izbora bar trebala pokušati kao nezavisni kandidat obnoviti mandat.
Ukoliko SBB ne bude podržao kandidata SDA onda im preostaje da idu na kartu aktuelnih vijećnika Jasmina Omanovića, Vahida Ramića ili Nevzete Begić. Odnosno Meldine Ugarak kao nekoga ko redovno dobija povjerenje birača za Skupštinu ZDK. Ili čak možda da iznenade i sebe i javnost pa ponude Đemila Ugarka kao kandidata, koji je to svakako trebao biti prije četiri godine prije nego se odlučio za mjesto ministra u Vladi ZDK koje i nije dugo trajalo.
Nema ništa ljepše nego iz pozicije pasivnog posmatrača u izbornoj godini posmatrati kako se pretplatnici na budžet i javne institucije ulizuju narodu u očajničkoj želji i potrebi za glasovima kako bi nastavili svoj parazitski “uhljebljeni” život u hladovini i sigurnosti javnog proračuna.