Vlasnici novoizgrađenih privatnih objekata u BiH teško se odlučuju da na krovove postave solarne panele i na taj način uštede na računima za električnu energiju. Međutim, ovaj način grijanja vode i proizvodnje električne energije za domaćinstva u zemljama Zapadne Evrope odmakao je daleko ispred nas.
Nedostaje poticaja
Ipak, solarna energija pronalazi put do potrošača jer su prednosti višestruke a mogućnosti velike. Prema mišljenju stručnjaka u ovoj oblasti, u BiH nedostaje podrška državnih organa onima koji se odluče na ovaj vid enerije.
– Trenutno samo nekoliko stranih organizacija, kao što je USAID, daju povoljna sredstva ali ostalih projekata nema. Ima pojedinačnih donacija za objekte, ali za građane toga nema – rekao je Faktoru Vahidin Fazlić iz preduzeća Solar Tehnik iz Srebrenika. Ovi potezi su, prema njegovim riječima, neophodni kako bi se solarni sistemi uveli i na privatne objekte. Cijena solarnih sistema u BiH još je relativno visoka i zbog toga se još ne može govoriti o širokoj upotrebi solarne energije u BiH.
– Iz iskustva vidimo da ljudi s višim primanjima više ugrađuju ove panele jer se tu ne gleda samo ekonomska računica nego i ekološka osviještenost građana. Sve dok država ne pokrije dio cijene koštanja, kao u Hrvatskoj i drugim zemljama, teško će se moći očekivati da ovaj vid iskorištavanja obnovljivih izvora energije bude značajnije zastupljen u našoj zemlji – kaže on.
Potencijal postoji
Što se tiče prirodnih uslova za iskorištavanje solarne energije, u BiH ih ima posebno u Hercegovini gdje je izgrađeno nekoliko solarnih elektrana u privatnom vlasništvu koje već proizvode i prodaju električnu energiju državnim preduzećima. Na sajmu GRAMES, koji se održava u Banjoj Luci, nema puno izlagača koji se bave proizvodnjom i postavljanjem solarnih panela raznih namjena što dovoljno govori o interesovanju za iskorištavanje ove energije u BiH.