Nije ni čudo što su se vjekovima unazad razni začini plaćali suhim zlatom jer, osim što daju ukus svemu što jedemo utiču na razne procese i funkcije u organizmu.
Začini i u najmanjim količinama mogu potpomoći lučenje sokova za varenje, pa na taj način ubrzavaju varenje hrane.
Neki od njih utiču i na proces mršavljenja, među njima su cimet, đumbir i ljute papričice. Cimet je vrlo aromatičan začin koji se koristi uglavnom za pripremu poslastica.
Za cimet mozemo reći da spada u prirodno sredstvo za mršavljenje. Djeluje tako što povećava toplotu tijela i na taj način ubrzava metabolizam, a samim tim i sagorjevanje kalorija. Osobe sa povećanim krvnim pritiskom i oštećenom sluzokozom želuca treba oprezno da koriste cimet.
Možete započeti dan sa cimetom i toplom vodom (čaša vode sobne temperature i ½ kafene kašičice cimeta). Ovo popijete 15 -20 min prije doručka. Cimet možete stavljati i u čaj ili doručak, musli ili neku kašu od žitarica i voća, stavljate ½-1 kafene kašičice.
Đumbir je najbolje koristiti svjež. Možete ga dodavati i u slatka i u slana jela. Đumbir ima sposobnost čišćenja organizma od mnogih vrsta toksina koji se unose preko hrane, alkohola i raznih hemikalija.
Dnevno ne treba uzimati više od 5g đumbira jer može izazvati mučninu, gorušicu, bolove u stomaku. Na oprezu moraju biti i osobe koje uzimaju lijekove protiv zgrušavanja krvi jer je đumbir dodatno razrjeđuje. Ako ga koristite u svrhu mršavljenja uzimajte svježe rendan ,1cm korjena đumbira narendan u doručak, čaj ili voćni šejk.
Možete da pravite i čaj od đumbira u kombinaciji sa medom i limunom. Pored toga, ovaj napitak će dodatno da ojača vaš imunitet i spriječi pojavu virusnih infekcija.
Ljuta papričica – sadrži kapsaicin, koji podiže temperaturu tijela i na taj način ubrzava sagorjevanje kalorija. Također, smanjuje glad, odličan je antioksidant i analgetik. Ljute papričice možete dodavati u salate ili neko jelo.
Vjerovatno ćete od sada više obraćati pažnju kako i koliko začinjenu hranu jedete!