Na današnjoj sjednici Skupštine Zeničko-dobojskog kantona Lejla Imamović (DF) je u korist slijepih i slabovidnih građana ovog kantona podnijela inicijativu za promjenu Uredbe o ortopedskim pomagalima ZDK od 14.04.2005 godine.
„U razgovoru s članovima Saveza udruženja slijepih građana Zeničko-dobojskog kantona došla sam do saznanja da je Odluka o obimu prava na korištenje ortopedskih i drugih pomagala Zeničko-dobojskog kantona iz 14. 04. 2005. vrlo nezadovoljavajuća i da bi bilo potrebno istu izmijeniti.
Na današnjoj sjednici Skupštine u ime Kluba poslanika Demokratske fronte, a pozivajući se na Konvencije o pravima osoba sa invaliditetom i druge strateške dokumente kojima se garantuje pravo na život i liječenje, sugerisala sam da se trebaju mijenjati određeni dijelovi Uredbe o ortopedskim pomagalima, kako bi ih prilagodili vremenu u kome živimo i naravno budućim vremenima, a sve u cilju izjednačavanja potreba i mogućnosti osoba sa invaliditetom u različitim kantonima. U tom smislu predložila sam da se postojeće beneficije usklade tako da budu jednake za sve osobe sa invaliditetom bez obzira na uzrok nastanka invaliditeta ili tjelesnog oštećenja, a uz logičnu podjelu prema stepenu invaliditeta.
To bi prije svega značilo da kanton obezbjedi slj. pomagala: Dugi, bijeli štap za slijepe osobe, refundiranje Zavoda 100% svakih 2 godine, Brajeva bilježnica 40 slovnih mjesta (za učenike, studente, zaposlene i društveno aktivne). Obezbjediti, uz refundiranje Zavoda u punom iznosu (100%), nabavku računara sa govornom jedinicom (za učenike, studente, zaposlene i društveno aktivne) na period od 5 godina. Toplomjer sa govornom jedinicom na period dvije godine uz refundaciju Zavoda 100%, mjerač glukoze sa govornom jedinicom na period od 5 godina refundiranje Zavoda 100%, mjerač krvnog pritiska sa govornom jedinicom za govorno područje BiH na period korištenja pet godina uz refundiranje na teret Zavoda 100% i druga prijeko potrebna pomagala. Savez se već nekoliko godina obraćao nadležnima sa ovim zahtjevom, no Uredba je u istom obimu i danas na snazi.
Očito da naša vlast uopće nema sluha za ugrožene kategorije građana ovog kantona i da građani ovog kantona vrijede manje nego građani drugih, pojedinih kantona. Odmah sam prihvatila da podnesem ovu inicijativu, te želim izraziti posebno zadovoljstvo što mi se Savez udruženja slijepih osoba Zeničko-dobojskog kantona obratio, upućujući prema meni ovu inicijativu.
Također želim istaći da nevladine organizacije imaju bitnu, možda čak i ključnu ulogu u vođenju politika i radu parlamenata, što pokazuje i ova inicijativa.“ – izjavila je za Visoko.co.ba Lejla Imamović.