Problemi sa kojima je suočena firma Unis Tools d.o.o. iz Vogošće predstavljaju svojevrstan primjer mnogih državnih preduzeća koja su se suočila sa dugovanjima, prestankom proizvodnje i prijetnje stečajem. Radnicima nije isplaćeno 14 plaća, neuvezan im je radni staž, a proizvodnja je prestala. Dugovi su višestruko premašili vrijednost imovine firme, a većinski vlasnik, Vlada Federacije BiH, planira proglasiti stečaj.
Impresivna infrastruktura
Ova nekada uspješna firma, radila je u sklopu UNIS PRETIS-a. Posjeduje sve što bi jedna firma trebala imati, od željezničke pruge do mašina, kalionice i proizvodnih hala. Prijelomna godina bila je 1998, kada se PRETIS podijelio na PRETIS NIS (namjenska industrija) i UNIS PRETIS d.o.o. (trgovinski program). UNIS PRETIS d.o.o. je proizvodio različit alat, bregaste osovine, mašine, blindirana vrata, okove za sanduke i druge proizvode. No, kao i mnoge druge državne firme, zapali su u finansijske probleme. Do 2013. bio je u vlasništvu Vlade Kantona Sarajevo, koja je uz saglasnost radnika, svoje vlasništvo prebacila na Federalnu vladu. UNIS PRETIS d.o.o. je 2014. promijenio ime u UNIS Tools.Predsjednik Sindikata UNIS Toolsa Vjekoslav Barić, koji u ovoj firmi radi od 2004, ispričao je da je 2012. odlukom nekadašnjeg federalnog ministra energije rudarstva i industrije Erdala Trhulja smijenjen direktor Hajrudin Škulj, jer su već tada plaće počele kasniti, a nisu se uplaćivali ni doprinosi za penziono i socijalno osiguranje.
– Nakon Škrulja, koji je otišao u penziju, na čelo firme došli su Jakub Kubur, a potom i Zijad Tvrtković. Tada smo imali proteste ispred Vlade KS, jer su oni bili vlasnici firme. Potom je Vlada KS odlučila prebaciti vlasništvo na Vladu FBiH. Nikada se od tada nije pokrenula proizvodnja u punom obimu – rekao je Barić. Ističe da su u generalni štrajk stupili 16. aprila 2015. godine, te da im je ponuđeno da pređu raditi u PRETIS NIS.
– Radi se o poslu koji bi radili probno tri mjeseca. Mi smo to odbili, jer nam niko ne garantuje da ćemo nakon probnog rada i dobiti posao – kategoričan je Barić, i dodaje da je rješenje problema pronalazak strateškog partnera.Amra Đendušić, savjetnica federalnog premijera Fadila Novalića, misli drugačije i kaže da su radnici umnogome doprinijeli propasti UNIS Toolsa.
– Oni ne dolaze na posao, neće da rade, da proizvode, a stalno tuže firmu zbog neisplaćenih plaća. Firma pošto ništa ne proizvodi, jer neće da rade, nema šta ni da proda, pa samim tim i nema novca da njima isplaćuje plaće – navodi Đendušić. Navodi da su radnici zamoljeni da ne idu na izvršenje presuda za neisplaćene plaće sve dok firma ne bude solventna. Podvukla je da su se Vlada FBiH i premijer Fadil Novalić lično angažovali da pronađu investitore.
Stečaj je rješenje
Precizirala je da kapital UNIS Toolsa u zadnjih 16 godina sa 39 miliona KM sveden na svega 2,4 miliona KM.
– Stalno su prodavali mašine, pogone i zemljišta i od tih prodaja sebi uplaćivali zaostale plaće i uvezivali staž. Prema Poreznoj upravi FBiH imaju ogroman dug. Od nas su tražili pozajmice da pokrenu proizvodnju, pa kada im damo novac, oni ga iskoriste da sebi isplate plaće – pojašnjava Đendušić.
Ona navodi da će Federalna vlada u narednom koraku imenovati novog direktora i Nadzorni odbor, te da će se nakon toga ići u stečajni postupak, jer je to “jedini način da se riješi agonija UNIS Toolsa“.
Uspješni primjeri obnove
Amra Đendušić kaže da postoje pozitivni primjeri državnih preduzeća koja su imala ogromne probleme sa dugovanjima, ali su se uz zalaganje radnika i pomoć Vlade FBiH uspjeli oporaviti.
– GINEX u Goraždu i Igman u Konjicu primjeri su kako su radnici htjeli raditi i spasiti svoju firmu od propasti. U Igmanu su na početku radili i za 300 KM. Firma je proizvodila i izvozila, i pomalo je vraćala dugove. Prije dvije godine isplaćene su sve zaostale plaće radnicima i uvezan im je staž. Firma se stalno razvija i dobijaju nove poslove – navodi Đendušić.
Odbijali posao
– Nudili smo radnicima UNIS Toolsa da rade zajedno s Igmanom iz Konjica. S obzirom na to da imaju kalionicu, ta termička obrada metala koristi se u završnom postupku proizvodnje, a to Igmanu treba. Radnici UNIS Toolsa odbili su takvu ponudu. Kalionica, koja je nova, sada skuplja prašinu, a za nju je podignut kredit oko 400.000 KM. Nuđeno im je da dio radnika pređe u ZRAK, a drugi u PRETIS NIS, a i to su odbili – objašnjava Amra Đendušić.