Arhiva članaka objavljenih na Visoko.co.ba

Šef SNS-a prošao je put od šešeljevca do evropskog reformatora: Kako Zapad gleda na Aleksandra Vučića

Neposredno uoči vanrednih parlamentarnih izbora u Srbiji, 24. aprila, svjetske agencije se osvrću na političku biografiju i stavove aktuelnog premijera i lidera Srpske napredne stranke (SNS) Aleksandara Vučića.

Vučić, kako se navodi, vodi  kampanju kako bi osigurao još četiri godine na vlasti.

Velike ambicije

Vučić je raspisao izbore dvije godine prije roka rekavši da želi jasan, novi mandat kako bi dalje vodio Srbiju prema članstvu u Evropskoj uniji, dok njegovi kritičari kažu kako želi konsolidirati vlast dok još uvijek uživa visoku popularnost, navodi američka novinska agencija Associated Press (AP).

Riječ je, kako ocjenjuje AP, o političaru veteranu koji se transformirao od “antizapadnog nacionaliste” u “pro-EU reformatora” i pozicionirao kao “dominantan igrač” i u Srbiji i šire na poslijeratnom Balkanu. Vučić je dobio pohvale EU-a za napore da “ponovno uspostavi prekinute veze na Balkanu, unaprijedi pomirenje i progura teške ekonomske reforme”, ali je kod kuće suočen s optužbama kako “stvara vladavinu jednog čovjeka u stilu ruskog predsjednika Vladimira Putina”, navodi se u tekstu. Američka agencija dodaje kako je karijeru počeo kao vatreni nacionalista koji je zagovarao ideju “Velike Srbije”. Ambiciozan i oštrog jezika brzo je napredovao u Srpskoj radikalnoj stranci i postao blizak partijskom lideru Vojislavu Šešelju i jedan od najistaknutijih nacionalističkih političara tokom ratova 1990-ih.

Vučić je bio ministar informiranja u vladi Slobodana Miloševića gdje je promovirao kaznene zakone protiv liberalnih medija i lično potpisao naredbu o protjerivanju nekih stranih medija na početku NATO-ovog bombardiranja, navodi AP.

“Pouzdan partner”

Associated France Press (AFP) Vučića opisuje kao “transformiranog lidera” koji je od bivšeg ultranacionaliste i saveznika Slobodana Miloševića postao proevropski liberal.

U toj političkoj transformaciji koju njegovi kritičari vide kao pragmatičnu, a ne ideološku, Vučić, koji vodi kampanju za još četiri godine na vlasti, sada predvodi napore Srbije da se pridruži EU, navodi ova francuska novinska agencija.

Vučić je percipiran kao “pouzdan partner na Balkanu” koji također ostaje “prijatelj s tradicionalnim saveznikom Rusijom”, ali njegov “kooperativan pristup” znači kako je “Zapad spreman zažmiriti na jedno oko” kada je riječ o razlozima za zabrinutost na planu unutrašnje politike i njegovom odnosu prema kritikama – dodaje AFP citirajući ocjenu političkog analitičara Đorđa Vukadinovića. Oni koji ga kritiziraju, ukazuje francuska agencija, Vučića vide kao autoritarnog lidera koji nije ispunio svoja obećanja o reformama i uklanjanju korupcije već je oštro ograničio slobodu medija i centralizirao donošenje odluka.

– O njemu postoje veoma snažna mišljenja na obje strane – kaže tim povodom za AFP James Ker-Lindsay, stručnjak za Balkan s Londonske škole ekonomije i političkih nauka (The London School of Economics and Political Science). AFP podsjeća kako je Vučić završio pravo i 1993. godine ušao u Srpsku radikalnu stranku da bi uskoro postao jedan od njenih najviših funkcionera poznat po tvrdokornim govorima.  Još 2007. Vučić je rekao da će “njegova kuća uvijek biti sigurno utočište za Ratka Mladića”, navodi AFP.

Vučić je iznenadio promatrače 2008. godine kad je objavio prekid s radikalima i osnivanjem Srpske napredne stranke desnog centra s predsjednikom Tomislavom Nikolićem, zalažući se za saradnju sa Zapadom, navodi AFP citirajući njegove riječi iz intervjua 2012. godine da “ne krije kako se promijenio i kako se time ponosi”. Ovaj “promijenjeni Vučić” je genocid u Srebrenici opisao kao “užasan zločin” i posjetio je kako bi odao počast iako ga je prošle godine ljutita gomila gađala kamenjem i otjerala s obilježavanja 20. godišnjice genocida, dodaje francuska agencija.

On se također zalaže za bolje odnose s Kosovom, što je ključno za nastojanje obje strane da uđu u EU i dobio je pohvale za pokazanu saosjećajnost prema izbjeglicama tokom migrantske krize.

Vučić se sad predstavlja kao “neumorni radnik”, jedina osoba koja je u stanju privući strana ulaganja i provesti ekonomske reforme koje traže EU i MMF. O njegovom privatnom životu malo se zna, navodi AFP.

Mladićeva kuća

“Za jednog ubijenog Srbina, ubit ćemo stotinu muslimana.” (1995)

“Albanci moraju da kleknu na koljena i da se izvinjavaju Srbima.” (2004)

“Kad dobijemo dijete, čekat ćemo da se Šešelj vrati iz Haga da ga krstimo.” (2005)

“EU hoće da zauzme nova tržišta, jeftinu radnu snagu i sirovine.” (2006)

“Moja kuća uvijek će biti sigurno utočište za Ratka Mladića.” (2007)

Sramota me je

 “Šešelj je običan lažov, monstrum iz Haga i mali miš.” (2008.)

“Srbija mora da ide putem EU-a, razvija odnose sa SAD-om.” (2009)

“U Srebrenici je počinjen ‘stravičan zločin’ i sramota me je.” (2010)

“Pognuo sam glavu pred srebreničkim žrtvama i to govori o poštovanju prema njima.” (2015)

“Srpsko-bošnjački odnosi su kičma za opstanak Zapadnog Balkana.” (2016)

Proudly powered by WordPress