Abdul Halim al-Attar, Palestinac koji je živio u izbjegličkom kampu Yarmouk blizu Damaska, spas je nakon pojačavanja sukoba u Siriji sa dvoje djece pronašao u Bejrutu, a njegova fotografija taknula je dušu norveškog novinara Gissura Simonarsona koji je na Twitteru prošlog avgusta pokrenuo aktivnosti da mu pomogne. Uz pomoć libanskih aktivista pronašao je Al-Attara. Ubrzo potom na vrata sirijske porodice pokucali su stranci koji su im rekli da je putem interneta za njih prikupljeno blizu 200.000 američkih dolara. Za sve to bio je zaslužan Simonarson i njegova kampanja #BuyPens.
Lokalna aktivistica i novinarka Carol Malouf postala je sponzor Al-Attarove porodice u Libanu, a dio novca otišao je u njene ruke kao osiguranje, te je preuzela odgovornost za njegove poslovne poteze.
U razgovoru za AP Al-Attar je tada rekao kako je oko 25.000 dolara poslao prijateljima i rodbini u Siriji.
Ipak, stvari očigledno nisu nastavile ići u dobrom pravcu.
Ove sedmice objavljen je snimak telefonskog razgovora Al-Attara sa ženom za koju se ispostavilo da je Carol Malouf. Na snimku Al-Attar pita za ostatak njegovog novca, a žena mu prijeti kako će ga prijaviti za hapšenje ili deportaciju.
Iako je Al-Attar nepopustljiv u tvrdnjama da mu Malouf uskraćuje novac, ona na drugoj strani govori kako to ionako nije njegov novac.
Pokretač humanitarne akcije za izbjeglicu, Norvežanin Simonarson za Independent je kazao kako video ne ilustruje cijelu priču.
“Razlog zbog kojeg je Malouf onako reagovala, iako to nije izgovor, je što joj je Abdul prijetio i mjesecima je proganjao jer je izgubio sav svoj novac. To je veoma tužno jer da nije bilo Carol on ništa od novca ne bi ni dobio”, poručio je novinar.
Prema informacijama koje je dobio od Libanke, Al-Attar je potrošio 90.000 dolara, a ona vjeruje da su ga prevarili ljudi na čije namjere ga je ranije upozoravala.
I gdje je novac i ko bi ga trebao dobiti?
Da će biti teško doći do cijelog prikupljenog iznosa postalo je jasno već u oktobru prošle godine. Na PayPalu se i sada nalazi oko 70.000 dolara donacija koje Simonarson ne može prebaciti na svoj lični račun jer bi norveška vlada uzela 45 posto tog iznosa na račun poreza. Istovremeno, ne može ih uplatiti Abdulu jer PayPal kao kompanija ne posluje u Libanu. Pokušaj transfera dijela novca preko ugovora u Dubaiju je također propao.
Norvežanin je potvrdio da je Carol dobila 18.000 dolara kao osiguranje jer je “odgovorna za Abdula u Libanu”. Od Malouf se očekuje da objavi detalje izvještaja u kojima kaže da je Abdul potrošio 90.000 dolara koje je primio u roku od dva mjeseca.
Rasprava o ovom slučaju na društvenim mrežama još uvijek traje, a optužbe sijevaju sa svih strana. Ipak, norveški pokretač akcije za pomoć Al-Attaru i dalje pokušava naći način da uplaćeni novac proslijedi onome za koga je i prikupljan.