Arhiva članaka objavljenih na Visoko.co.ba

GSS Visoko: Ostavljamo sve svoje poslove i pomažemo ljudima, čak i bez adekvatne opreme

Gorska služba spašavanja jedna je od najvažnijih građanskih službi, koje stoje na usluzi građanima svakog dana u godini, 24 časa dnevno, kao služba koja znači život građanima kojima druge, konvencionalne službe ne mogu pomoći. Nakon što policijia, hitna pomoć i vatrogasci, te jedinice civilne zaštite, ustanove da nemaju sredstva ni način na koji bi pomogli ugroženim građanima gorska služba spašavanja je adresa na koju se obraćaju u potrazi za specijalno obučenim spasiocima, koji zatim izlaze na teren, bez obzira na njegovu konfiguraciju i traže način da pomognu životno ugrožene.

Visoko je odnedavno bogtije upravo za jednu takvu službu, a mladi entuzijasti, obučeni spasioci GSS stanice Visoko nova su instanca pomoći građanima kada resursi konvencionalnih službi zakažu. Mnogo puta ranije, čak i onda kada nisu postali zvanična GSS stanica, pisali smo o ovim mladim visočkim spasiocima, koji su nebrojeno mnogo puta bili pravi heroji mnogih građana. Nakon zvaničnog osnivanja GSS stanice Visoko iskoristili smo priliku da razgovaramo sa Samrom Džafić, predstavnicom i članicom GSS tima Visoko, koji vrijedno rade na pronalasku i pripremi prostorija, kao i opreme koja je potrebna za dobar rad jedne stanice Gorske službe spašavanja.

Visoko.co.ba: GSS stanica Visoko postat će jedna od važnih karika u lancu službi koje su zadužene za sigurnost i spašavanje sigurnosno ugroženih građana općine Visoko. Kada se zapravo rodila ideja o stvaranju GSS službe i stanice u Visokom?

GSS Visoko: Od samog formiranja Udruženja “EKO VIKING” još prije 11 godina, dakle 2005. godine, težilo sa ka spašavanju ugroženih građana, bilo to na vodi, pod vodom ili u planini. To je ustvari bila osnovna predispozicija za početak puta ka kreiranju prve GSS stanice Visoko, koju danas imamo.

Visoko.co.ba: Put do ostvarivanja ovakvog cilja je vjerovatno trnovit, stoga nam kažite koje sve procese jedan pojedinac, budući član GSS službe, mora da prođe da bi bio sposoban za spašavanje ugroženih građana?

GSS Visoko: Potrebno je puno samoodricanja i entuzijazma da bi se prošao veći niz obuka za spašavanje. Jako je bitno da je osoba fizički spremna i da već ima neka iskustva makar u planini i da je aktivan član nekog planinarskog društva. Polaže se ljetni i zimski tečaj GSS tehnika, da bi se stekao status pripravnika. Nakon dvije godine aktivnog stažiranja tek tada se može izaći na polaganje za gorskog spasioca.

Visoko.co.ba: Dok je trajalo to „putovanje“ kroz obuke za osposobljavanje osoblja GSS stanice Visoko, koji su vaši najsretniji najtužniji trenuci?

GSS Visoko: Najsretniji trenuci su nam bili uspješne akcije i izraz zadovoljnog lica unesrećenog, ne može se to porediti ni sa čim i to nas čini sretnim. A najtužniji kada se već radi o ljudskoj žrtvi i uglavnom se sve svodi na potragu beživotnog tijela.

Visoko.co.ba: U razgovoru sa članovima GSS službe Visoko saznali smo da, iako zvanično GSS stanica Visoko nije postojala, članovi ove službe imaju iza sebe veliki broj akcija spasavanja na koje su ponosni. Možete li nam reći nešto više o tome?

GSS Visoko: Da, iza nas je 18 uspješnih akcija spašavanja. Uglavnom su to bile potrage, pomoć ugroženim u poplavljenim područjima, spasavanje na vodi i pod vodom. Svi smo volonteri i niko od nas ne prima nikakvu naknadu za svoj rad, jer naša moralna obaveza je pomoći svakom građanu koji se nađe u nevolji.

Visoko.co.ba: GSS stanica Visoko je posljednja karika u lancu spašavanja životno ugroženih građana, odnosno, članove ove stanice pozivaju onda kada nijedna druga služba ne posjeduje mogućnosti da izvede takvu vrstu spašavanja. Možete li nam pojasniti kako ustvari funkcionira taj proces i koji su sve preduvjeti potrebni da vaši članovi izađu na teren?

GSS Visoko: Odazivamo se na poziv bilo koga od civilne zaštite, MUP-a, Općine ili jednostavno na poziv bilo kojeg ugroženog građana.

Jako je bitno u takvim situacijama brz odaziv spasilaca, jednostavno ostavljamo sve svoje obaveze i poslove po strani, jer nam je na prvom mjestu cilj da pomognemo unesrećenom. Naš najveći problem trenutno je nedostatak opreme. Za izvođenje spašavanja na nepristupačnim terenima neophodna je veća količina raznovrsne kvalitetne opreme: lična oprema spasilaca, oprema za pružanje prve pomoći, oprema za pristup unesrećenom (oprema za speleologiju, alpinizam, skijaška oprema i sl.), oprema za evakuaciju (namjenska oprema za spašavanje), oprema za komunikaciju, za orijentaciju itd…

Opremu ove vrste karakteriše visoka cijena nabavke, ali i ograničeno vrijeme korištenja. Stoga, u našoj stanici većina stvari funkcioniše na principu “zajedničkog tala”, kako bi se reklo u narodu, to jeste svako pomalo nabavlja pojedine dijelove opreme i tako ustvari opstajemo.

I što je najvažnije, mada nikada nismo obavezni, svakom spašavanju pristupamo srcem i to je najvažnija predispozicija.

Visoko.co.ba: Nedavno smo objavili vijest o tome kako je nadležno ministarstvo dalo odobrenje za otvaranje prve GSS stanice u našem gradu. Kako teče proces pripreme za otvorenje prve stanice takvog tima u Visokom i šta je sve potrebno za otvorenje? Ustvari, kolika je podrška lokalne zajednice i odgovornih pojedinaca u vašem slučaju?

GSS Visoko: Prije svega potrebno je ispuniti niz preduslova da bi se mogla osnovati GSS stanica u jednom gradu. Jedan od tih je imati već registrovane GSS spasioce i doktora u stanici, da bi se moglo pristupiti rješavanju administrativnih prepreka za registraciju stanice. Taj proces smo završili i ponosni smo na mogućnost osnivanja prve GSS stanice u našem gradu.

Ipak, još uvijek ne znamo kolika je podrška lokalne zajednice, ali imamo veliki broj simpatizera koji podržavaju naš rad i zainteresovane omladine koja se već raspituje kako i na koji način bi mogli postati naši članovi, što je jako pozitivno za našu općinu, za grad Visoko i što je za nas velika satisfakcija.

Ali najveći problem je nedostatak adekvatne opreme, koja je potrebna za spašavanje unesrećenim i to je korak u kojem nam privrednici, općinska administracija i lokalna zajednica moraju pomoći, kako bi spremnost članova GSS stanice bila potpuna.

Visoko.co.ba: Iza vas je jedna uspješna epizoda rada na spašavanju učesnika Hard enduro utrke „Land of pyramids“, koja je proteklog vikenda održana u Visokom. Kakva je uloga članova GSS službe Visoko bila u ovom slučaju?

GSS Visoko: Naša uloga na utrci “Land of pyramids” bila je osigurati i obezbijediti kritične dionice, gdje bi učesnici mogli stradati, te svakako napraviti plan moguće evakuacije onih učesnika utrke koji bi bili povrijeđeni. Na našu veliku radost na ovoj utrci nije bilo velikih povreda, izuzev nekoliko nezgodnih padova i manjih lomova, ali svejedno mi smo sve vrijeme bili na terenu, jer ustvari GSS tim je prvi koji prilazi unesrećenom u slučaju eventualne nesreće, te mi obezbjeđujemo prvu pomoć i transportujemo povrijeđenog do prve hitne službe.

Visoko.co.ba: Budućnost GSS službe u Visokom ipak je u dobroj volji pojedinaca koji žele raditi u službi spašavanja građana. Koliko je ustvari interesovanje Visočana za rad u jednoj ovakvoj, dobrovoljnoj službi?

GSS Visoko: To možete procijeniti i sami kroz nas dosadašnji rad Udruženja “EKO VIKING”. Iza nas je mnoštvo akcija spašavanja i veliki broj ljudi koji ili su članovi udruženja ili žele to da postanu. I izuzetno nam je drago da postoji taj vid empatije među ljudima, koji žele da postanu spasioci i da pomognu drugima.

Visoko.co.ba: Pored akcija spašavanja članovi GSS službe Visokog su i u trenucima odmora od spašavanja na raspolaganju građanima Visokog kroz različite vrste obuka i akcija. Za kraj razgovora nam kažite nešto i o tim aktivnostima GSS stanice Visoko, kao što je recimo obuka penjanja na umjetnu stijenu i slično.

GSS Visoko: U slobodnim trenucima svoje aktivnosti upotpunjujemo kroz sportsko penjanje, planinarenje (održavanje tjelesne kondicije), turno skijanje, rafting, speleologije, ronjenje, biciklizam i sl.

Sve te aktivnosti nam pomažu da budemo što bolji i potpuniji u ovome čime se bavimo. Ovim putem želimo da obavijestimo javnost da smo na raspolaganju svim građanima, naročito mladim ljudima, koji imaju bilo kakvu afirmaciju prema ovim sportovima. Neka nam se priključe, ko zna, možda neko i od njih postane GSS spasioc, što bi bilo izuzetno bogatstvo za naš grad.

Proudly powered by WordPress