Arhiva članaka objavljenih na Visoko.co.ba

Imovinski kartoni važan alat za otkrivanje nezakonitog sticanja imovine

Podnošenje imovinskih kartona nosilaca pravosudnih funkcija i njihovo javno objavljivanje pozitivna je praksa prisutna u državama regije, dok u BiH ti mehanizmi još nisu uspostavljeni.

U namjeri da predstavi te pozitivne prakse i standarde Transparency International BiH okupio je danas u Sarajevu predstavnike pravosuđa i civilnog društva BiH i država regije radi preporuka rješenja koja je neophodno usvojiti u BiH da bi se unaprijedio integritet pravosuđa.

Predsjednik Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH Milan Tegeltija kazao je novinarima, prije konferencije, da BiH nema klasične imovinske kartone nosilaca pravosudnih funkcija, nego ima financijske izvještaje koji su drugačije koncipirani.

“U tom pravcu mora da mijenjamo neke naše interne, a prije svega moramo mijenjati zakonske odredbe koje će nam omogućiti da te kartone popunjavamo pravilno i da ih objavljujemo da bi javnost imala uvid u stanje imovine nosilaca pravosudnih funkcija. Oni su nosioci javnih funkcija i tu nema pitanja”, kazao je.

Upitan da li je on kao nosilac visoke pravosudne funkcije spreman dati na uvid, svoj precizan i tačan, imovinski karton Tegeltija je odgovorio potvrdno. “Svaki javni službenik koji bi tako nešto odbio doveo bi u pitanje svoj kredibilitet”, mišljenja je on.

Duje Prkut iz nevladine organizacije GONG iz Hrvatske kaže da je situacija u toj državi u vezi s imovinskim kartonima državnih dužnosnika relativno sređena, a to mogu zahvaliti procesu pristupanja Hrvatske EU. Međutim, prostora za dodatna poboljšanja ima u oblasti imovinskih kartica pravosudnih djelatnika, odnosno sudaca.

Precizira da su državni dužnosnici i suci dvije kategorije. Imovinske kartice državnih dužnosnika su elektronske i dostupne su na internetu, a postoji i redoviti mehanizam kontrole podataka o njima i jasne sankcije za pogrešno i nepotpuno popunjavanje imovinskih kartica. “Za suce te kartice nisu javno dostupne, nego samo na upit, ne postoje elektronski sustav te tako možemo pretpostaviti da u popunjavanju ima dosta pogrešaka, još nisu uspostavljeni redoviti mehanizmi kontrole imovinskih kartica pa se, pretpostavljam, ni sankcije ne koriste u dovoljnoj mjeri u slučaju nepotpunih imovinskih kartica sudaca”, navodi on.

Iz Agencije za borbu protiv korupcije Srbije kažu da su u toj državi funkcioneri u pravosuđu u istom statusu kao i svi drugi funkcioneri. Agencija je, kako je kazano, uspjela disciplinirati funkcionere tako da sad gotovo svi uredno dostavljaju izvještaje o prihodima. U slučaju provjere te imovine obuhvataju funkcionere svih nivoa te su izrekli „dovoljan broj sankcija (krivične, prekršajne prijave) tako da je i percepcija javnosti drugačija u odnosu na prethodni period.“

“Po našem zakonu, neprijavljivanje i lažno prijavljivanje imovine podliježe sankciji zatvora, od šest mjeseci do pet godina. Radimo maksimalno, nikoga ne štedimo. U tom radu smo samostalni, pritisaka ako i ima oni su prikriveni”, kazao je Slaviša Mališić, koji radi u sektoru provjere imovine.

Imovinski kartoni nosilaca pravosudnih funkcija predstavljaju jedan od najznačajnijih alata za sprječavanje sukoba interesa i otkrivanje nezakonitog stjecanja imovinske koristi.

Proudly powered by WordPress