Merima Dervović je studentica historije umjetnosti sa invaliditetom. Nakon Noći muzeja, u kojoj nije mogla ući u Historijski muzej, postavila je na Facebook fotografiju napisavši: “Ostala sam ispred.”
Slika je brzo postala viralni hit i još je jednom skrenula pažnju na brojne barijere sa kojima se osobe sa invaliditetom svakodnevno suočavaju.
“Bila sam ovdje na kafi sa prijateljicom. Odlučile smo da pogledamo šta ima i ostala sam ispred”, rekla je Merima Dervović, studentica historije umjetnosti.
“Kad god se raspitujem da li se nešto može učiniti, odgovor je isti. Ili je zgrada izrađena u 19. stoljeću, kada nije predviđeno da tu bude rampa ili nemaju nekih finansijskih sredstava i onda se opet ne desi”, dodala je.
A Historijski muzej, gdje je sve počelo, našao se na meti kritika:
“Muzej je u takvoj situaciji da su svi posjetitelji ugroženi i da su svi diskriminirani. Više od 20 godina muzej nema grijanje, fasada se obrušava. Posjetitelji i prolaznici su ugroženi. Mislim da su primjedbe koje su nakon njene fotografije koja govori više od riječi, došle ipak na pogrenu adresu”, izjavila je Elma Hodžić, kustosica.
Na Facebooku poručili da su je mogli unijeti, ali….
“Ne sumnjam da bi bilo ko pomogao. Ali, radi se o mom pravu, a ne o privilegiji i o mojoj samostalnosti, da uđem gdje god želim, bez da zovem još petero ljudi da mi pomognu”, kazala je Dervović.
Arhitektonske barijere ovu studentice historije umjetnosti ne dijele samo od muzejskih zbirki.
Vožnja tramvajem za nekog je svakodnevnica, a za nekog izazov. Merima kaže da se nikada nije vozila tramvajem, jer je većina gradskog saobraćaja i dalje neprilagođena za osobe u kolicima.
A samo jednu stanicu dalje je i biblioteka. I tu ostaje ispred. Kolicima uz parkirana vozila – nemoguća misija. Ako i dođe do pozorišta ili čitaonice, dobrodošlicu joj požele nepremostive stepenice.