Naučnici su otkrili iznenađujući mineral u uzorku stijena kratera Gejl na Marsu, koji će promijeniti shvatanje o tome kako je naša planeta evoluirala.
Američki rover Kjuriositi otkad je sletio na Mars u avgustu 2012. godine istraživao je sedimentne stijene Gejl kratera. U julu prošle godine, rover je sakupio prah izbušenog kamena na lokaciji pod nazivom Bakskin.
Analizirajući podatke sa instrumentom koji identifikuje minerale, naučnici su otkrili značajne količine silikata, minerala koji se zove tridimit, piše Science Daily.
Ovo otkriće je iznenadilo naučnike, jer se tridimit generalno povezuje sa silicijumskim vulkanizmom, koji je poznat na Zemlji, ali se nije mislilo da je važan i da je uopšte prisutan na Marsu
Otkriće tridimita može da navede naučnike da ponovo razmisle o vulkanskoj istoriji Marsa i istraže je, sugerišući da je planeta jednom imala eksplozivne vulkane, koji su doveli do prisustva minerala.
“Na Zemlji, tridimit se stvara na visokim temperaturama u eksplozivnim procesima koji se zovu silicijumski vulkanizam. Planina Sveta Helena, aktivni vulkan u Vašingtonu i vulkan Satsuma-Iwojima u Japanu su primjeri takvih vulkana
Kombinacija sadržaja silike i ekstremno visokih temperatura stvara tridimit“, rekao je Ričard Moris, naučnik Nase i autor studije, koja je objavljena u časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences.
Ovo otkriće će inspirisati naučnike da ponovo istraže način stvaranja tridimita. Autori su istraživali zemaljske dokaze da li tridimit može da se oformi na niskim temperaturama u geološki razumnim procesima i da ne podrazumijeva silicujumski vulkanizam.
Nisu otkrili nijedan dokaz, pa će morati da istraže načine i uslove pod kojima bi moglo doći do stvaranja tridimita na niskim temperaturama.
“Uvijek sam govorio kolegama da očekuju neočekivano na Marsu“, kaže Dag Ming, koautor studije.
“Otkriće tridimita je potpuno neočekivano. Ovo otkriće sada nameće pitanja da li je Mars doživio mnogo nasiliniju i eksplozivniju vulkansku historiju tokom ranog razvoja planete nego što se ranije mislilo“, dodao je autor studije.