Šest dana kasnije CIK je pismenim putem obavijestio Upravu kriminalističke policije MUP-a RS da Centralna izborna komisija BiH kao institucija Bosne i Hercegovine jedino može postupiti po nalogu Tužilaštva BiH i Suda BiH.
Međutim, 12.09.2016. godine CIK je ponovo primio akt Ministarstva unutrašnjih poslova RS kojeg potpisuje direktor policije u kojem ih obavještavaju da je Osnovni sud u Derventi izdao Naredbu kojom se naređuje privremeno oduzimanje određenih obrazaca prijava za glasanje iz inostranstva putem pošte i najavljuju dolazak policijskih službenika u prostorije CIK-a za 14.09.2016. godine kako bi postupili po naredbi Osnovnog suda u Derventi.
Centralna izborna komisija BiH se 14. septembra pismeno obratila Sudu BiH službeno ga informišući o aktima koji su dostavljeni iz Ministarstva unutrašnjih poslova RS. U pismu upućenom Sudu BiH su naveli da očekuju njihove upute o postupanju u vezi naredbe Osnovnog suda u Derventi.
“Centralna izborna komisija BiH će danas o svemu obavijestiti i Tužilaštvo BiH uz poziv da preuzme istragu koja se vodi u Derventi, a imajući u vidu činjenicu da je došlo do lišavanja slobode i prava određenih osoba zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivična djela falsifikovanja isprava i zloupotrebe biračkog prava, a što eventualno može dovesti i do uskraćivanja biračkog prava pojedinim osobama što je u nadležnosti Centralne izborne komisije BiH”, kazali su iz CIK-a i dodali: “Centralna izborna komisija BiH poštuje sve zakone BiH, što je činila i u ovom slučaju. Zbog svega navedenog očekuje hitno reagovanje Tužilaštva BiH”.