Visoki predstavnik Valentin Inzko čestitao je danas građanima Bosne i Hercegovine ogroman korak naprijed koji je načinjen jučer kada je Evropska unija u Briselu prihvatila aplikaciju BiH za članstvo u EU. Ovo je korak koji ujedinjuje sve građane, a također ih ujedinjuje i to što će put ka Evropi biti ubrzan, što uključuje i vladavinu prava, saopćeno je iz OHR-a, prenosi bh. novinska agencija Patria.
– 20. septembar je dan kada je BiH čvrsto zakoračila evropskim putem i sada je jedini pravac naprijed. Činjenica da je BiH dostigla ovu fazu u svojim odnosima sa Evropskom unijom najjači je dokaz da saradnja i zajednički napori donose rezultate – kazao je Inzko.
Kao bivši specijalni predstavnik Evropske unije, Valentin Inzko je izrazio zahvalnost i svim nadležnim organima vlasti u oba entiteta i na državnom nivou, a posebno predsjedavajućem Vijeća ministara Denisu Zvizdiću i specijalnom predstavniku EU Lars-Gunnaru Wigemarku čestitao za njihove udružene napore.
Također Inzko je kazao da je Bosna i Hercegovina napravila važan korak ka Evropskoj uniji, što svesrdno podržava.
– Ovo je početak putovanja na kojem će izabrani lideri i institucije trebati pokazati volju za transformaciju ove zemlje, kako bi se BiH uskladila sa evropskim standardima. To je dug put i proces u čijem fokusu moraju biti pitanja stvarnog života.
Istovremeno, najavljeni referendum o danu RS je pokazao da neki političari u ovoj zemlji i dalje nastoje ignorirati ovu novu stvarnost gledajući još uvijek u prošlost. Pitanja kao što je referendum o 9. januaru samo onemogućavaju ovoj zemlji da krene naprijed i usporavaju njenu dalju integraciju u evroatlantsku porodicu.
Pitanja kao što je referendum konzistentno stavljaju u drugi plan diskusiju o stvarnim problemima građana. Ljudima u Bosni i Hercegovini se uskraćuje diskusija o pitanjima koja su najbitnija – ekonomija, zdravstvo, obrazovanje i generalno bolji životni standard.
Sa stanovišta moga mandata, referendum je mnogo više od predizborne politike koja ima za cilj prikupljanje poena. On predstavlja osporavanje Ustavnog suda BiH, njegovih odluka, ustavnog okvira zemlje i vladavine prava u BiH. On nije ispitivanje javnog mnijenja, kako bi to neki željeli predstaviti.
Ustavni sud BiH je suspendovao Odluku Narodne skupštine Republike Srpske o referendumu. To je pravna činjenica. Odluke Suda se moraju poštovati. Iz tog razloga pozivam organe RS da poštuju odluku Suda i da ne održe ovaj referendum, koji nema pravnog osnova.
Pitanje državnih praznika treba se riješiti putem dijaloga i izmjene zakona i u skladu sa odlukom Suda iz novembra prošle godine, a ne putem referenduma koji predstavlja direktno kršenje odluke Ustavnog suda.
Isto tako, agresivna retorika kojom se poziva na nasilje ili silu, ili se prizivaju mračne slike rata, stvar je prošlosti i potpuno je neprihvatljiva. Stoga pozivam političke aktere na svim stranama da se suzdrže od agresivne retorike. Ta vrsta ponašanja zauvijek je ostavljena daleko u prošlosti i nema mjesta u evropskoj budućnosti BiH – poručio je visoki predstavnik.