Zvijezde koje eksplodiraju i iza sebe ostavljaju zavodljivu izmaglicu… Gasovite planete bez tla… Crveni džinovi i bijeli patuljci… Čovječanstvo još nije upoznalo ni dijelić kosmosa, ali i ovo što znamo je potpuno nevjerovatno.
Pročitajte najneobičnije činjenice o univerzumu:
1. Ukoliko bismo odmotali lanac DNK jednog ljudskog tijela, on bi se protezao na 54 milijarde kilometara. To znači da vaša DNK može da ode do Plutona i nazad tri puta.
2. Veći dio obične materije (99,99 odsto) čini prazan prostor. Ukoliko bi ga odstranili, materija cijele ljudske vrste, nas više od sedam milijardi, mogla bi da stane u zapreminu jedne kocke šećera.
3. Veći dio atoma od kojih smo sačinjeni, od kalcijuma u kostima do gvožđa u krvi, nastao je u središtima zvijezda koje su eksplodirale prije više milijardi godina.
4. S druge strane, naša tijela sadrže i drevnu materiju koja potiče sa samog početka vremena. Gotovo svi atomi vodonika u našim tijelima nastali su nedugo nakon Velikog praska.
5. Kada mijenjate kanale na konvencionalnom TV premniku, mali procenat statike koju vidite između kanala ili na kanalu koji nema prijem, predstavlja odjek Velikog praska u obliku pozadinskog mikrotalasnog zračenja.
6. Svijetlost pojedinih zvijezda putuje dugo do naših očiju. Zbog toga naše nebo predstavlja pogled u prošlost, a teleskopi kao što je Habl mogu da posmatraju svemir kako je izgledao prije 13 milijardi godina.
7. Posljednje sletanje na Mesec čovjek je izveo 1972. godine, ali će tragovi svih 12 astronauta koji su hodali njegovom površinom ostati nepromijenjeni milionima godina. Razlog za to jeste manjak atmosfere i geoloških promjena na Mjesecu.
8. Svemir je tih, potpuno tih vakuum. Razlog za to jeste nepostojanje medija kroz koji bi zvuk putovao. Ulogu medija na Zemlji igra atmosferski vazduh.
9. Jedna godina na Veneri traje 224 zemaljska dana. Jedan dan na Veneri traje 243 zemaljska dana. Da, dobro ste pročitali. Venerin dan traje duže od njene godine. Razlog za to jeste spora rotacija u suprotnom smijeru u odnosu na ostale planete Sunčevog sistema.
10. Sunce sadrži 99,86 odsto mase solarnog sistema. Toliko je veliko da u njega može da stane 1,3 miliona planeta veličine Zemlje.
11. U svemiru možda postoji 300.000.000.000.000.000.000.000 (tri stotine trilijardi) zvezda. To je broj veći od broja zrna pijeska na Zemlji.
12. Kada određene vrste masivnih zvijezda eksplodiraju, njihovo središte postaje neutronska zvijezda. One su toliko guste da bi jedna kašičica materije mogla da teži kao cio Mont Everest. Njena rotacija može da dostigne brzinu od 600 obrtaja u sekundi.
13. Materija koju vidimo čini pet odsto svemira. “Nedostajućih” 95 odsto svemira zapravo čini tamna energija (68 odsto) zadužena za širenje svemira i tamna materija (27 odsto) koja prožima sve galaksije. Još nismo izvršili njihovu opservaciju