U javnosti izrečeni stavovi zvaničnika susjedne Srbije o referendumu u Republici Srpskoj (RS), uprkos učestalim sastancima s predsjednikom manjeg bh. entiteta Miloradom Dodikom, u praksi očigledno bitnije ne utječu na poteze aktuelne vlasti u RS-u.
Vučić i Vlada Srbije
Mogućnost da se ti stavovi, koje prije svih u javnost plasira premijer Srbije Aleksandar Vučić, razlikuju od stvarnog odnosa prema pitanju održanog referenduma u RS-u je, smatra beogradski politolog Vladimir Goati, malo vjerovatna.
– Sudit ću prema odnosu premijera Vučića i njegove vlade. Srbija je prema referendumu ispoljila jednu suzdržanost i tu ništa nije promijenjeno. Ne govorim sad o nekim opozicionim partijama, koje su zauzele kritički stav prema referendumu, već o odnosu Vlade Srbije uoči i nakon održavanja referenduma. Ne vidim da se promijenila politika Vlade prema referendumu, a to je suzdržanost i distanciranje. Ako se čita između redova, može se čak uvidjeti i neprihvatanje referenduma – kazao je Goati u razgovoru za Faktor.
S druge strane, građani RS-a su, vjeruje naš sagovornik, procentom izlaznosti na referendum poslali jasnu poruku inicijatorima tog protivustavnog akta.
– Sama mala izlasnost i referendumska apstinencija u dijelu države u kojem u ogromnoj većini žive Srbi dovoljno govori. To nije običan neizlazak, to je neka vrsta neslaganja s referendumom – tvrdi Goati, ističući da sam referendum neće imati dugoročne posljedice za teritorijalni integritet BiH.
Neprihvatanje i sprečavanje provedbe odluka Ustavnog suda BiH, te organiziranje protivustavnog referenduma u manjem bh. entitetu, u konačnici će, kako je najavio i visoki predstavnik u BiH Valentin Inzko, rezultirati i sankcijama za rukovodstvo RS-a.
– Uvjeren sam da mogućnost sankcioniranja nije prazna puška. Siguran sam da će se to desiti, kao što sam bio siguran kad su obećavali sankcije Srbiji. O tome kakve će varijante biti, kako će se to dogoditi i kako će biti odvojen sa sankcijama jedan dio BiH od ostatka, zaista u ovom trenutku ne mogu pretpostaviti. Ako sankcije dovedu do izolacije RS-a, to će rezultirati izuzetno teškom ekonomskom situacijom u tom dijelu BiH, koja je ionako rovita – izjavio je Goati.
Upozorenje iz Slovačke
Kada je riječ o načinu sankcioniranja odgovornih za organiziranje referenduma u RS-u, indikativno može biti upozorenje slovačkog ministra vanjskih poslova i bivšeg visokog predstavnika u BiH Miroslava Lajčaka, koji je nakon najava održavanja referenduma o radu bh. pravosudnih institucija upozorio Dodika da se može suočiti sa sankcijama Evropske unije, „sličnim onima koje su poduzete protiv Roberta Mugabea i Muammara Gaddafija“, a to su zabrana napuštanja zemlje i zamrzavanje imovine i bankovnih računa.