Policijski komesar MUP-a Kantona Sarajevo Vahid Ćosić prvi put nakon što je Skupština KS raspravljala o katastrofalnoj sigurnosnoj situaciji u Kantonu, te inicijative za njegovu smjenu koju je podnio ministar MUP-a Vedran Mulabdić sazvao je Kolegij načelnika sektora.
Bio je to prvi Kolegij nakon 6,5 godina koliko se Ćosić nalazi na ovoj funkciji, a praksa je da se održavaju najmanje jednom sedmično!?, piše novinska agencija Patria.
Ubistvo dvije mlade djevojke Selme Agić i Edite Malkoč 10. oktobra u večernjim satima, kao i protesti javnosti, te ozbiljne rasprave o njegovoj odgovornosti za narušenu sigurnost u Kantonu, pokrenule su iz zimskog sna komesara Ćosića.
Ne samo da je nakon 6,5 godina sazvao prvi put kolegij načelnika sektora, od kojih je neke znao ne viđati ni u prolazu mjesecima, Ćosić se sjetio da u MUP-u Kantona Sarajevo postoji i Jedinica za podršku (specijalci) koje u Ministarstvu otkako je on došao za policijskog komesara zovu “ležećim policajcima”.
Sada su napravljeni čak i neki planovi, pojačane kontrole na ulicama, kreće se u nekakve akcije.
Zašto Vahid Ćosić odmah po saznanju da je Sanjin Sefić 10. oktobra vozeći brzinom većom od 100 km/h ubio na pješačkom prelazu dvije djevojke nije izdao naredbu svim policijskim upravama da se blokiraju izlazi iz Sarajeva?
Šest izlaza je iz glavnog grada koje je mogao koristiti Sefić. Da je Ćosić te kobne noći izdao naredbu da svi budu blokirani, a onda da se unutar grada traga za vozilom i bjeguncem, Sanjin Sefić zasigurno ne bi mogao napustiti Kanton Sarajevo. Nažalost, Ćosića su zanimale neke druge, privatne stvari i poslovi o kojima ćemo drugi put pisati.
Zar se moralo dogoditi ubistvo dvije mlade djevojke, pa da javnost sazna kako komesar Ćosić ignoriše i članove Nezavisnog odbora koji su ga imenovali, te ne dolazi redovno na sjednice?
Zbog čega članovi Nezavisnog odbora nisu prije obavijestili i Skupštinu KS koja ih je imenovala, i javnost da ih komesar doslovno ponižava svojim nedolascima.
Zar se moralo dogoditi ubistvo dvije mlade djevojke, pa da javnost sazna da na relaciji policijski komesar Vahid Ćosić- glavna tužiteljica KS Dalida Burzić ništa ne funkcionira?
I šta je to još javnosti nepoznato, što je u jednoj od svojih izjava nagovijestio premijer KS Elmedin Konaković kazavši da raspolaže operativnim saznanjima koja ne može javno saopćiti.
Ćosić je bez imalo osjećaja krivice poručio da ostavku dati neće, iako je kriv za nerad policije koju niti kontroliše niti usmjerava kako bi se popravila sigurnosna situacija.
Iako ignoriše svoje načelnike, Nezavisni odbor, javnost i medije, Skupštinu KS, i premijera Konakovića koji je odlučan u namjeri da se riješiti katastrofalna sigurnosna situacija, tužaka okolo stranim ambasadorima.
Trebao biti smijenjen prije tri godine
Ovo su samo četiri “krupna” događaja zbog kojih je Vahid Ćosić odavno trebao biti smijenjen.
Juli 2013. godine – Protesti ispred Parlamentarne skupštine BiH JMB kada je bila “talačka kriza”
Februar 2014. godine – Tokom protesta zapaljene zgrade Općine Centar, Vlade KS i Predsjedništva BiH
Februar 2016. godine – Ubistvo mladića Dženana Memića u Velikoj aleji na Ilidži
Oktobar 2016. godine – ubistvo Selme Agić i Edite Malkoč i bijeg Sanjina Sefića