Krajem decembra 2014. godine Dalida Burzić preuzela je dužnost glavne tužiteljice Kantonalnog tužilaštva Sarajevo. Javnost je tada ovu vijest dočekala ohrabrena da će Burzić, koja je dok je bila sutkinja osudila Muhameda Ali Gašija na 20 godina zatvora, te sudila u još nekim slučajevima organiziranog kriminala, krenuti i kao glavna tužiteljica u obračun sa ubicama, kriminalcima, privrednim kriminalom, korupcijom, piše novinska agencija Patria.
Epilog njenog skoro dvogodišnjeg rada su optužnice u slučajevima koji su bili čisti i lako dokazivi ili optužnica za „Bosnalijek“ o kojoj se špekulira da je politički naručena te je stoga i „odrađena.“
U međuvremenu Burzić se prijavila za poziciju predsjednice Suda BiH, te posebno posljednjih mjeseci, koristi određene medije za samopromociju, fino upakovanu priču, a rezultati rada ne idu joj u prilog.
Žalila se Burzić kada je preuzela mjesto glavne tužiteljice da je zatekla čak 150.000 neriješenih predmeta, te 1.000 istraga koje su otvorene i koje nisu riješene.
U međuvremenu nekoliko tragičnih događaja pokazali su svu „sjaj i bijedu“ Kantonalnog tužilaštva na čijem je čelu Dalida Burzić.
Čime se bavila glavna tužiteljica u ove skoro dvije godine mandata?
Uglavnom slučajevima koji su već bili u zastari. Iz arhive je primjera radi izvukla pljačku kuće iz 1983. godine i stranci (opljačkanoj osobi) poslala obavijest da je slučaj zatvoren jer je zastario!?
Masa je takvih primjera i iz bliže prošlosti o čemu svjedoče građani Sarajeva svakodnevno, i svoje nezadovoljstvo iskazuju na društvenim mrežama i forumima.
U Kantonu Sarajevo i dalje imamo 68 neriješenih ubistava ( po poznatom i nepoznatom izvršiocu), nije riješen za njenog mandata niti jedan predmet ratnog zločina koji ima hašku kategoriju A, kao ni politička ubistva.
Naravno, Burzić koristi svaki TV nastup da spomene nezaobilazno kako je ona aktivirala ponovo istragu ubistva Hakije Turajlića, prvog ratnog potpredsjednika Vlade R BiH koje se dogodilo u januaru 1993. godine.
I šta bi od istrage? Ništa. Baš kao i u drugim slučajevima koji leže negdje u tužilačkim ladicama i kupe prašinu.
Porodica ubijenog mladića Dženana Memića prinuđena je na ulici tražiti pravdu i istinu za svoga sina. Kolegice Selme Agić i Edite Malkoč također na ulicama traže pravdu i istinu.
Burzić se redovno pojavljuje u TV emisijama kada je javnost uznemirena zbog nekog tragičnog događaja, i odgovornost se naravno uvijek prebacuje na nekog drugog.
Pokazala se kao odličan govornik, koji umije davati bombastične izjave, manipulisati javnošću, a konkretne rezultate ne vidi niko. Kaže da joj je krivo što se rezultati ne vide brzo. Zna li ona kako je i koliko građanima krivo, a posebno porodicama čija su djeca ubijena?
Gostujući u Pressingu na N1 odgovorila je Burzić i na pitanja oko političkih ubistava te brojnih drugih procesa koji se vode, iz kojih se da vidjeti da sve tapka u mjestu.
Slučaj Ugljen: Stigao je prije godinu dana u Tužilaštvo KS. Ni prijava nije otvorena. Tužilaštvo BiH je nadležno za takve stvari, radit ćemo s onim što nam je dostavljeno.
Slučaj Hakija Turajlić: Ja sam taj predmet zatekla, stavila sam ga kao predmet ratnog zločina. Tražila sam da se taj predmet prebaci na Tužilaštvo BiH jer je ispunjavao sve uslove, osim jednog, a to je da nije poznat počinitelj.
Slučaj Jozo Leutar: Radi se. Radimo sa SIPA-om. Dosta inspektora radi na slučaju.
Slučaj Ševe – Sefer Halilović: To su ti predmeti gdje je formiran tim tužilaca koji rade u saradnji sa MUP-om KS.
Afera Reket – politička korupcija Lagumdžija, Hadžić, Hasibović: Obustavljena je istraga protiv Lagumdžije i Hadžića. Hasibović je vraćen na Tužilaštvo KS i na koncu obustavljen.
Slučaj Dragan Čović i zloupotreba položaja: Pravosnažno okončan prije dvije godine. Presuda oslobađajuća.
Slučaj Bičakčić – Branković: Pravosnažno oslobađajuća.
Bosnalijek: Boli me. Dosadila sam svima, ali neću odustati. Neozbiljno dugo traje naše čekanje na pretres. Neizvjesno je kada će se okončati. Trebao je ozbiljniji pristup.
Slučaj GRAS: Suđenje je jednom mjesečno. Stvari su organizacione prirode. Važan je predmet gdje se odluka ne donosi brzo. Mislili smo da će sud brže reagovati.
Slučaj Željeznice: Slično. Treba vremena.
Upravo ovo su, uz brojne druge neriješene slučajeve, kao i one koje prate kontroverze, glavne reference koje Burzić nudi kao kandidat za predsjednicu Suda BiH i koje su joj glavna preporuka za ovu tako važnu poziciju.